Neurobik to fitness dla naszego mózgu. To niezwykle ważna aktywność, która może znacząco wspomóc nasz umysł w kolejnych etapach naszego życiua.
Dlaczego to jest ważne?
Każdego dnia wykonujemy wiele powtarzających się czynności. Każdą z nich w określony, również powtarzający się sposób. Podczas tych czynności nasz mózg „leniuchuje”, nie koncentruje się na nowej czynności, nie skupia się, nie zastanawia… jednym słowem, wkrada się rutyna.
Aby pobudzić nasz mózg, należy wykonywać najprostsze, codzienne czynności w niekonwencjonalny sposób. Jeżeli każdego dnia czeszemy się szczotką, trzymając ją w prawej ręce, a raz zrobimy to lewą ręką, nasz mózg otrzyma sygnał, który zmusi go do pracy, do zastanowienia się nad pozornie tą samą, lecz jednak inaczej wykonywaną czynnością.

Nawet proste, codzienne czynności wykonywany w sposób inny niż dotychczas powodują przesłanie pozytywnych bodźców do mózgu
Co się wtedy dzieje?
Mechanizm polega na tym, że zmieniamy półkule mózgu. Gdy aktywizuje się kora prawej półkuli, ma to duży wpływ na niekonwencjonalne myślenie i zdolności twórcze. Odwrotnie jest w przypadku półkuli lewej – skupionej bardziej na kompetencjach analitycznych.
Jakie jeszcze przykłady?
Wakacje czy spędzanie czasu wolnego… zwiedzajmy różne miejsca, to pobudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, wzbudza ciekawość i uczy logistycznego myślenia i planowania. Rozwija się również pamięć przestrzenną.
Inny obszar neurobiku to sensoryczne strefy mózgowe. Aby je pobudzić należy poruszać się… z zamkniętymi oczami. To fantastyczna gimnastyka dla całego mózgu. Róbcie to jednak ostrożnie! Dobrym pomysłem jest także przemeblowanie w domu lub na biurku. Jeśli to zrobimy, nasz mózg zacznie inaczej funkcjonować, próbując przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Będziemy musieli się mocno skoncentrować, a nasze komórki, które były w fazie śpiącej, będą musiały zacząć aktywnie funkcjonować.

Małe przemeblowanie mieszkania też powoduje przesłanie do mózgu odpowiednich bodźców
Co jeszcze powodują neurobikowe ćwiczenia?
Otóż jest bardzo wiele zalet ćwiczeń neurobikowych:
- pozbawiają twoje życie rutyny i nudy,
- stymulują pracę mózgu,
- wywołują skojarzenia wielozmysłowe, pobudzając zmysły w nowych sytuacjach,
- wywołują emocje: szczęście, radość czy gniew,
- powodują szybkie przyswajanie wiedzy,
- lepszą koncentrację,
- powodują łatwość w zapamiętywaniu liczb czy terminów.
Neurobik to z pozoru proste ćwiczenia, które z pozoru wydają się śmieszne i niepotrzebne, ale… to błędne założenia. Ćwiczenia te stymulują wydzielanie substancji odżywczych, co powoduje wzrost komórek nerwowych oraz wzmacnia i odmładza mózg.
No Comments