Jeszcze zanim komputery i smartfony opanowały świat, czas w gronie znajomych spędzało się, grając w gry planszowe. Któż nie pamięta choćby Chińczyka?
Na szczęście od paru lat gry planszowe przeżywają swoisty renensans. Co więcej, ich produkcja rośnie w siłę, dlatego zdecydowanie jest w czym wybierać! Przedstawiamy Wam zatem kilka propozycji najlepszych planszówek.
Monopoly – jedna z najpopularniejszych planszówek
To jedna z najbardziej popularnych gier planszowych, idealna na spędzanie czasu ze znajomymi lub z rodziną. Jej zasady są bardzo proste – poruszamy się po planszy na podstawie wyrzuconych przez nas oczek na dwóch kostkach i dokonujemy różnych decyzji. Celem gry jest oczywiście jak najszybsze wzbogacenie się poprzez kupowanie różnych lokalizacji i budowanie na nich hoteli i domów.
Monopoly jest grą kultową, a na przestrzeni lat powstało mnóstwo wariacji na jej temat, na przykład edycja z „Gry o Tron”, serialu „Przyjaciele”, wersja „Monopoly oszuści”, w której konieczne jest granie nie fair, czy Monopoly Junior z myślą o najmłodszych. Wszystkie te wersje opierają się na tych samych, prostych zasadach.
Jeśli lubicie proste zasady i emocje podczas rozgrywki, Monopoly sprawdzi się świetnie. To również doskonały wybór dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z grami planszowymi. Podczas gry ćwiczymy pamięć, koncentrację, a także umiejętności strategiczne.

Chyba niemal każda osoba chociaż kojarzy grę Monopoly
Dixit, czyli gra towarzyska
Dixit to bardziej gra towarzyska, ale również zalicza się do planszówek. To niesamowicie piękna wizualnie i estetyczna gra, która bazuje na… wymyślaniu historii. Rozgrywka polega na tym, że każda osoba kolejno staje się „bajarzem” i na podstawie ilustracji na wylosowanej karcie musi opowiedzieć historię lub zanucić piosenkę, która z tą kartą się kojarzy. Następnie każdy gracz wybiera ze swoich kart tę, która według niego najlepiej ilustruje przedstawioną przez bajarza historię.
Jeśli większość graczy będzie później w stanie wskazać kartę, na podstawie której bajarz opowiedział historię, przesuwa się on na planszy o odpowiednią liczbę oczek. Dixit to nie tylko gra o punkty, ale też idealna okazja do rozmów ze znajomymi lub rodziną, a to bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu.
To idealna gra do treningu umysłu. Nie dosyć, że musimy budować skojarzenia pomiędzy obrazem a słowem, to jeszcze ćwiczymy kreatywność, koncentrację, pamięć i uwagę. Dixit to świetny wybór dla osób, które chcą sprawdzić swoją kreatywność, szukają sposobu na sprawdzenie znajomości siebie nawzajem oraz lubią niebanalną rozgrywkę i naprawdę piękne obrazy.
Dobble, czyli ćwiczenie spostrzegawczości
Dobble to gra o wyjątkowo prostych zasadach. Okrągłe karty pokryte są w całości różnymi, kolorowymi symbolami, a karty stworzone zostały tak, aby każda była połączona z każdą wyłącznie jednym, tym samym symbolem. Gra w Dobble polega na odkrywaniu kart i wskazywaniu i nazywaniu symbolu, który łączy ją z kartą na środku. Wygrywa gracz, który jako pierwszy wskaże symbol na swojej karcie.
To gra, po którą musimy sięgnąć, jeśli chcemy sprawdzić naszą spostrzegawczość i koncentrację. Dostarcza przy tym niemałych emocji, ponieważ w gąszczu symboli niejednokrotnie będziemy musieli bardzo wytężać wzrok, żeby znaleźć element wspólny. Jest to również idealna gra dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z grami planszowymi – zasady nie mogą być prostsze. 🙂
5 sekund, czyli gra na czas
To kolejna, cudownie prosta w swoich zasadach gra, która będzie odpowiednia do zabawy w niemal każdym towarzystwie. Wyposażona jest w ogromną liczbę kart, na których znajdują się zadania, zaczynające się od „wymień trzy…”, na przykład trzy warzywa na literę P. Na udzielenie odpowiedzi gracz ma oczywiście 5 sekund, które odmierza dołączona do gry klepsydra wydająca wesoły dźwięk, który ma oczywiście nieco nas rozpraszać.
5 sekund angażuje wszystkich uczestników, więc nikt nie będzie się nudził. Dzięki kartom funkcyjnym pytania mogą przechodzić na innego uczestnika, dlatego każdy musi być maksymalnie skupiony. To idealna gra na ćwiczenie pamięci, a zwłaszcza umiejętności wydobywania informacji z pamięci. Doskonały trening dla mózgu, a przy tym ogrom śmiechu i zabawy!

Czy 5 sekund wystarczy, żeby odpowiedzieć na otrzymane pytania?
Wsiąść do pociągu – szukamy połączeń
To gra planszowa, która niemal od razu podbiła serca wielu pasjonatów planszówek. Zasady z początku wydają się skomplikowane, zwłaszcza przy przeczytaniu instrukcji „na sucho”, ale już po pierwszej rozgrywce okazują się logiczne, jasne i klarowne. Wsiąść do pociągu rozwija umiejętności strategiczne, jest bardzo dynamiczna i angażuje wszystkich graczy. Wyzwala też niemałe emocje, zwłaszcza gdy ktoś zbuduje połączenie tam, gdzie my chcieliśmy to zrobić.
Celem gry jest zbudowanie jak największej liczby połączeń, za które dostajemy punkty. Kluczowe jest natomiast, gdzie zostaną zbudowane, a o tym decydują karty, które wylosujemy na początku oraz fakt, które z nich postanowimy zachować. Gorąco zachęcamy do spróbowania!
No Comments