Zwierzęta od lat są nieodłącznym towarzyszem człowieka. Często mówimy przecież, że pies jest naszym najlepszym i najwierniejszym przyjacielem. Ale gusta są różne, jedni chcą mieć psa, inni kota, chomika czy kanarka, a są również tacy, którzy kochają węże.
Co sprawia, że tak chętnie otaczamy się zwierzętami?
Już małe dzieci marzą o swoim zwierzątku. Często bywa tak, że są to pierwsze życiowe przyjaźnie. Zarówno dzieci jak i my, dorośli, czynimy naszych pupili powiernikami swoich uczuć i niewypowiedzianych myśli. Lubimy dbać o nasze zwierzaki, okazywać im zainteresowanie, głaskać, czesać (pod warunkiem, że nie jest to wąż), karmić i z nimi rozmawiać.
Dlaczego tak się dzieje?
Zwierzęta uaktywniają naszą wrażliwość, dają nam poczucie bezpieczeństwa i często sprawiają, że otwieramy się przed nimi. Efektem obcowania ze zwierzętami jest rozluźnienie mięśni, spadek napięcia oraz zniwelowanie stresu. Można z całą pewnością stwierdzić, że zwierzęta mają ogromny wpływ na nasze ciało i umysł.
Zwierzęta mają bardzo dobry wpływ na ludzi bez względu, czy jesteśmy dziećmi, osobami dorosłymi czy już w starszym wieku. To właśnie one mogą być naszymi przyjaciółmi, lekarzami czy psychologami. W zamian za miłość i opiekę zwierzę ofiarowuje nam wiele cennych darów:
- pozbawia nas samotności,
- sprawia, że mamy się kim opiekować,
- daje potrzebę wyjścia z domu,
- daje poczucie „bycia potrzebnym”,
- dzieci uczy poczucia obowiązku, gdyż muszą wychodzić na spacery z pieskiem, sprzątać kuwetę kotka czy karmić rybki,
- ubogaca życie.
Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromną wartością dodaną jest mruczący na kolanach kot, idący przy nodze pies czy zwykłe rybki w akwarium.
Jaką rolę mogą pełnić zwierzęta w naszym życiu?
- Powiedzenie „Pies najlepszym przyjacielem człowieka” ma swoje odzwierciedlenie w życiu. Psy kochają bezwarunkowo, są wierne, nie wypominają win, nie zawodzą… są zawsze obok. Ci, którzy mają psy, często mówią, że koty przywiązują się do miejsca a nie do ludzi, ale z własnego doświadczenia wiem, że koty również tęsknią. W przypadku mojej kotki, jeśli zabraknie któregoś z domowników, śpi ona w pokoju nieobecnej osoby. Cieszy się jak wracamy do domu. To jest fantastyczne uczucie, mieć „kudłatego czworonoga”.
Pies jest członkiem rodziny
- Pies służy pomocą w przypadku osób niepełnosprawnych ruchowo czy też niewidomych. Po przeszkoleniu, psy potrafią pomagać: podnieść coś jak upadło, przynieść pilota czy nawet zrobić zakupy.
- Zwierzęta uczą nas odpowiedzialności i troski. U dzieci kształtują poczucie obowiązku, a także odczuwania wyższych uczuć, jak np. miłość.
- Kontakt z pupilami uspokaja, ma wpływ na poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego. Dzięki temu, że każdego dnia regularnie musimy spacerować z psem, mamy wysiłek fizyczny, który zdecydowanie wpływa na naszą kondycję, pracę stawów oraz poprawia krążenie.
Zwierzęta w terapiach…
Poza przyjemnościami, jakie czerpiemy z opieki nad zwierzątkami, powinniśmy wiedzieć, że zwierzęta są wykorzystywane do poprawy zdrowia zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Dla osób chorych (również dzieci) stosuje się terapie z udziałem zwierząt:
- Dogoterapia jest najbardziej popularną metodą leczenia osób niepełnosprawnych lub tych, które mają problemy z przystosowaniem społecznym. Pies jako terapeuta sprawdza się na medal. Jest fantastycznym „ narzędziem” przy leczeniu depresji, gdyż pozwala zachować kontakt ze światem i zmusza do codziennego wyjścia z domu.
Dogoterapia jest wskazana również dla dzieci z porażeniem mózgowym, upośledzonych umysłowo, z zespołem Downa, dla schizofreników oraz osób z zanikiem mięśni, a także dla chorych na chorobę Alzcheimera.
Dogoterapia pomaga:
-
- stymulować słuch, wzrok i dotyk,
- rozwijać sprawność ruchową,
- rozwijać samodzielność,
- okazywać uczucia,
- poprawiać koncentrację,
- wzbogacać zasób słów co pomaga w nawiązywaniu kontaktów z otoczeniem.
- Felinoterapia – jest to terapia z udziałem kota, przeznaczona dla osób, które mają problem z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Zadaniem felinoterapii jest przełamywanie lęków w kontakcie ze światem zewnętrznym. Dotykanie czy głaskanie kotka obniża napięcia i niweluje stresy. Również mruczenie sprawia, że czujemy się rozluźnieni i spokojni.
Mruczenie kota sprawia, że czujemy się szczęśliwi
- Hipoterapia – to terapia z udziałem konia. Fantastycznie pomaga przy wadach postawy, zmniejsza napięcie mięśni. Rytmiczne kołysanie oraz dużo cieplejsze ciało konia sprawiają, że nasze mięśnie szybko się rozluźniają.
Koń może również zawładnąć sercem dziecka
- Terapia w wodzie – to niestety już trudniejsza sprawa, gdyż do tej terapii muszą być zaangażowane delfiny. Jest to leczenie niezwykle ważne dla dzieci z porażeniem mózgowym oraz dzieci autystycznych lub tych, których schorzenia mają podłoże neurologiczne lub psychiczne.
Bawiąc się z delfinami wydziela się duża ilość hormonów szczęścia, rozluźniają się mięśnie i chory może wykonać bolesne ćwiczenia, których nie daje rady wykonać na sali.
Więc warto….
Pies, kot czy inne zwierzątko po pewnym czasie staje się członkiem naszych rodzin. Wchodząc po pracy do domu od razu rozglądamy się za naszym czworonożnym przyjacielem i po nawet bardzo męczącym dniu, to on sprawia, że tuż za progiem domu się uśmiechamy. On zmusza nas do ruchu, do zabawy i nie pozwala ugrzęznąć w łóżku i się zamartwiać.
Wierny pies nigdy Cię nie zawiedzie
Wierny pies
Posiadanie zwierzątka czyni nas odpowiedzialnymi ludźmi, nie pozwala nam być egoistami, a wręcz sprawia, że chcemy być dobrymi ludźmi. Każdego zachęcam do opieki nad zwierzątkiem. Jest wiele miejsc, z których możemy przygarnąć niechcianego psiaka czy kotka, które „na koniec dnia” rozkochają nas w sobie i będą miały pozytywny wpływ na nasze dalsze życie zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej.
No Comments