• Facebook
  • email
  • Twitter
  • Linkedin
Alberty
uniwersytet trzeciego wieku
Nauka, Relacje 1

Uniwersytet Trzeciego Wieku, czyli na naukę nigdy nie jest za późno!

By Ida Kuśmierczyk · On 29 kwietnia 2019
Podziel się artykułem ze znajomymi! 🙂
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Kiedy dzieci wyfruną z gniazda, a do tego po wielu latach aktywności zawodowej przeszliśmy na zasłużoną emeryturę, życie wydaje się nieco puste. Wolny czas, kiedyś na wagę złota, już tak nie cieszy, a wręcz przeciwnie – zaczyna doskwierać.

Dynamiczny rozwój medycyny prowadzi do ciągłego przedłużania naszego życia i powoduje, że osób w podeszłym wieku jest coraz więcej. Im jesteśmy starsi, tym większe obawy o to, co nas czeka na emeryturze. Uniwersytety Trzeciego Wieku to nie tylko sposób na zdobycie wiedzy, ale także powrót do aktywności życia i czerpania z niej radości i satysfakcji.

Według panującej opinii, wiek dojrzały i starość to dla wielu osób okres zobojętnienia, utraty radości życia, smutku i spadku życiowej aktywności. Uniwersytety Trzeciego Wieku to doskonała forma aktywizacji osób w dojrzałych, okazja do poszerzenia wiedzy, nawiązywania nowych relacji czy przyjaźni, a także możliwość zadbania o kondycję fizyczną.

 

Ciągły głód wiedzy

Jesień życia to czas, kiedy możemy oddać się przyjemnościom, na które w młodości nie było czasu. Uniwersytety Trzeciego Wieku to sposób na to, by wreszcie skupić się na sobie i własnym samorozwoju.

Największym zainteresowaniem na tego typu uniwersytetach cieszą się wykłady lub prelekcje z dziedziny prawa, ochrony zdrowia, historii, sztuki, turystyki, geografii, kultury czy psychologii. Wielu seniorów właśnie na uniwersytetach trzeciego wieku rozpoczyna naukę języków obcych, angielskiego, niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego, a nawet japońskiego!

 

nauka

Wielu seniorów na uniwersytetach trzeciego wieku rozpoczyna naukę języków obcych

Oprócz tego organizowane są warsztaty i zajęcia praktyczne. Dużą popularnością cieszą się tutaj kursy komputerowe, zajęcia sportowe, plastyczne i turystyczne czy krajoznawcze. Dzięki zajęciom następuje też łatwiejsza adaptacja do zmian cywilizacyjnych.

 

Nowe relacje społeczne

Niezwykle ważną rolą Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest także integracja. Najlepiej uczyć się bowiem w grupie rówieśników. Wspólne spotkania to także możliwość wymiany poglądów, wycieczki, wizyty w teatrze, kinie czy muzeum, wernisaże plastyczne, turnieje gier szachowych czy karcianych itp.

Dla osób na emeryturze czy rencie niezwykle ważne jest także poczucie przynależności do określonej grupy. Podczas zajęć nawiązują się liczne przyjaźnie, a obecność rówieśników dopinguje do ruszenia się z domu.

relacje

Szansa na wymianę doświadczeń, wspólne spotkania…

Słuchacze to często osoby działające na rzecz życia kulturalnego czy wspierania wolontariatu. Seniorzy dzielą się swoim doświadczeniem, wraz ze szkołami biorą udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, organizują warsztaty plastyczne, czytają książki dzieciom w klubach osiedlowych czy przedszkolach. Wszystko to sprzyja pogłębianiu dialogu między pokoleniami.

 

Sposób na dłuższe i zdrowsze życie

Pozytywne nastawienie do życia oraz aktywność fizyczna i umysłowa, którą umożliwiają uniwersytety trzeciego wieku, poprawia kondycję osób starszych. Regularny udział w różnorodnych zajęciach sprzyja walce z wykluczeniem, doskonale wpływa też na zdrowie fizyczne oraz kondycją psychiczną i umysłową.

spacer

Uniwersytet Trzeciego Wieku to także aktywność fizyczna

Wśród uczestników zmniejsza się ryzyko chorób związanych ze starzeniem się, takich jak choroba Alzheimera, depresja czy bezsenność. Nowe pasje, a także relacje z innymi sprawiają, że seniorzy po prostu żyją dłużej.

Frekwencja uniwersytetów trzeciego wieku pokazuje, że okres, kiedy zamknęliśmy już rozdział związany z pracą zawodową może być równie ciekawy i satysfakcjonujący.

Jesień życia może być idealnym okresem, w którym emeryci mogą oddać się robieniu czegoś, co daje im przyjemność i ogromną satysfakcję. Nie ciążą już na nich bowiem obowiązki rodzinne i zawodowe. Nawiązują się przyjaźnie i pojawia poczucie przynależności do grupy. Aktywność intelektualna i fizyczna daje także gwarancję sprawności i pogody ducha, chroni przed depresją, samotnością czy chorobą.

Podziel się artykułem ze znajomymi! 🙂
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
aktywnośćrelacjeuniwersytet trzeciego wieku
Share Tweet
Ida Kuśmierczyk

Ida Kuśmierczyk

Skończyłam Marketing na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Przez blisko 20 lat pracowałam w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi. Oprócz grafiki komputerowej, która była i jest nie tylko pracą, ale ogromną pasją, zawsze uwielbiałam pisać. Obecnie pracuję w Centrum szkoleniowo-egzaminacyjnym The Chartered Institute of Marketing – questus. Nowa praca daje mi znacznie więcej możliwości, by rozwijać tę drugą pasję, z czego się niezmiernie cieszę. Pisanie artykułów dla Alberty.org to nie tylko ogromna przyjemność, ale także szansa rozwoju oraz ciągłego poszerzania wiedzy.

You Might Also Like

  • Czas wolny

    Dzieci i wnuki do szkoły, a my… na Alberty!

  • Nauka

    Jak poprawić spostrzegawczość? Poznaj ćwiczenia na spostrzegawczość!

  • Czas wolny

    3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #28]

1 Comment

  • Problemy z pamięcią, czy można im zapobiegać? - AlbertlyAlbertly says: 10 maja 2019 at 11:23

    […] pomysłem jest również Uniwersytet Trzeciego Wieku. To nie tylko możliwość poszerzenia wiedzy, ale także nawiązania nowych znajomości oraz […]

    Reply
  • Leave a reply Cancel reply

    alberty

    Znajdź nas na Facebooku!

    Facebook

    Ostatnie publikacje

    • 3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #39]

      10 listopada 2021
    • 3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #38]

      28 października 2021
    • Rozwój poprzez… uczenie innych – jak nauczanie wpływa na nasz umysł?

      20 października 2021
    • Jaką planszówkę wybrać? 5 najlepszych pomysłów na Światowy Dzień Gier Planszowych

      6 października 2021
    • 3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #37]

      29 września 2021

    Alberty - innowacyjna platforma wspierająca w podtrzymywaniu aktywności i zdrowia psychofizycznego.

       

    ©2019 All rights reserved.