Kiedy zastanawiałam się, jak zacząć biegać, zapytałam o to doświadczoną koleżankę, która ma za sobą wiele maratonów. Jej rada była prosta: ubierz buty, wyjdź z domu i po prostu zacznij. Myślę, że to uniwersalna wskazówka, która może być również dobrą odpowiedzią na pytanie o ćwiczenia umysłu!
Jak zacząć ćwiczyć umysł? Po prostu zacznij!
Można mieć sportowy strój, świetne buty, dużo marzeń o liczbie pokonanych kilometrów i dużo wymówek, które skutecznie powstrzymają cię przed bieganiem.
Można też przeczytać mnóstwo książek i artykułów o mózgu i konieczności ćwiczenia umysłu i nigdy nie sprawdzić się w praktyce. Dlatego metoda, niby banalna, ale skuteczna: po prostu zacznij, wydaje się idealna.
Jak zacząć ćwiczyć umysł? Może masz TERAZ 10-15 minut? Przerwij czytanie i zrób pierwszy krok – zacznij naukę na pamięć wiersza. Może „Przedśpiew” Leopolda Staffa?
Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów,
Wyznawca snów i piękna i uczestnik godów,
Na które swych wybrańców sprasza sztuka boska:
Znam gorycz i zawody, wiem, co ból i troska,
Złuda miłości, zwątpień mrok, tęsknot rozbicia,
A jednak śpiewać będę wam pochwałę życia –
Bo żyłem długo w górach i mieszkałem w lasach.
Pamięcią swe dni chmurne i dni w słońca krasach
Przechodzę, jakby jakieś wielkie, dziwne miasta,
Z myślą ciężką, jak z dzbanem na głowie niewiasta,
A dzban wino ukrywa i łzy w swojej cieśni.
Kochałem i wiem teraz, skąd się rodzą pieśni;
Widziałem konających w nadziejnej otusze
I kobiety przy studniach brzemienne, jak grusze;
Szedłem przez pola żniwne i mogilne kopce,
Żyłem i z rzeczy ludzkich nic nie jest mi obce.
Przeto myśli me, które stoją przy mnie w radzie,
Choć smutne, są pogodne jako starcy w sadzie.
I uczę miłowania, radości w uśmiechu,
W łzach widzieć słodycz smutną, dobroć chorą w grzechu,
I pochwalam tajń życia w pieśni i w milczeniu,
Pogodny mądrym smutkiem i wprawny w cierpieniu.
Możesz też wybrać wiersz innego poety lub poetki, których cenisz. Poświęć na naukę 10-15 minut lub pół godziny, jeśli tylko masz ochotę i czas. Wróć do tego wiersza jutro. Powtórz to, co pamiętasz, a następnie spróbuj nauczyć się dalszych linijek.
Przedśpiew ma 22 wersy, możesz zacząć od nauki połowy z nich, czyli 11 lub 1/3, czyli 7, następnie kolejne 7 i 8. A potem przekonać się, że ćwiczenia umysłu to naprawdę nic skomplikowanego.
Ćwiczenia umysłu – przykłady, które proponuje Alberty
Jak śpiewała Anna Jantar: najtrudniejszy pierwszy krok…, a ten masz już za sobą. Czas na kolejne ćwiczenia umysłu. Przykłady, które znajdziesz niżej pomogą Ci wybrać te ćwiczenia, które będą odpowiedzią na Twoje potrzeby, nastrój i ilość czasu, którą chcesz przeznaczyć na kolejny trening umysłu.
Ćwiczenia umysłu na Alberty. Spróbuj!
Propozycja prostego i szybkiego ćwiczenia umysłu nr 1:
Grałeś kiedyś w „Państwa i miasta”? To trochę zbliżone ćwiczenie, wypisz jak najwięcej państw i miast, które zaczynają się na te litery:
A………………………………
D………………………………
Ż……………………………….
Ł………………………………..
I…………………………………
P………………………………..
Z…………………………………
J………………………………….
F………………………………….
Ź………………………………….
Propozycja prostego i szybkiego ćwiczenia umysłu nr 2
W szybkim tempie uzupełnij poniższe przysłowia:
Gdzie ………………………… 6, tam …… …… co jeść.
Lepszy ………………. w garści, niż gołąb …… ……….. .
Nie chwal dnia ………… …………………..…… ………….…. .
Kolejne 15 przysłów do uzupełnienia znajdziesz na Alberty >>
Trening umysłu – dbaj o swój mózg
Między 30 a 90 rokiem życia mózg traci 10% ze swojej masy. Na szczęście strata tych komórek, nie musi być powodem wielkich zmian w jego działaniu. Żeby je ograniczyć, warto zadbać o ćwiczenia umysłu.
Zdanie o tym, że w zdrowym ciele, zdrowy duch nie jest jedynie sloganem. Postaraj się, żeby w twoim życiu nie zabrakło sportu. Ćwiczenia fizyczne wpływają na wytwarzanie substancji neurotropowych, które zwiększają plastyczność synaptyczną i unaczynienie mózgu, co redukuje zjawisko utraty komórek i zmniejszania się objętości mózgu.
Ćwiczenia umysłu i sport. Jak to połączyć?
Warto łączyć trening umysłu i sport. Jak? W ramach ćwiczenia umysłu nr 3 wybierz się na 30-minutowy spacer lub wycieczkę rowerową i spróbuj po drodze odtworzyć w głowie fragment swojego dnia, zawodowej rozmowy, spotkania z przyjaciółmi albo wypadu na basen.
Odśwież w pamięci wybrane wydarzenia tak dokładnie, jak potrafisz. Przypomnij sobie to, co się działo. Krok, po kroku. Przypomnij sobie jak najwięcej szczegółów: ubrania, dialogi, jak się czułeś, jaka była pogoda i atmosfera.
Wypróbuj także ćwiczenia umysłu on-line, sprawdź ćwiczenia umysłu na alberty >>
Ćwiczenia umysłu – czy działają?
Regularny trening umysłu sprawi, że Twój mózg na długo zachowa sprawność, będziesz też lepiej kojarzył i zapamiętywał fakty. Zachowasz bystrość umysłu, co może w przyszłości uchronić Cię przed demencją czy Alzhaimerem. Powodzenia i samych przyjemnych treningów!
***
Mamy nadzieję, że wiecie już, jak ćwiczyć umysł i na czym polegają ćwiczenia umysłu i każdy z Was znajdzie w tym artykule inspirację dla siebie
Ucieszymy się, jeśli dołączycie do grupy na Facebooku, w której motywujemy się wzajemnie do dbania o ciała i umysły: Alberty – utrzymuj umysł w dobrej kondycji! >>
Czekamy na Was również tam. Do zobaczenia! 😊
No Comments