• Facebook
  • email
  • Twitter
  • Linkedin
Alberty
sposoby utrzymania koncentracji
Nauka 0

Sposoby utrzymania koncentracji

By Małgorzata Chrzanowska · On 29 lipca 2019
Podziel się artykułem ze znajomymi! 🙂
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

„Jedną z przyczyn, dla których tak niewielu z nas osiąga to, czego naprawdę pragnie jest to, że nigdy nie ukierunkowujemy naszego skupienia, nigdy nie koncentrujemy naszej siły. Większość ludzi prześlizguje się przez życie, nigdy nie decydując się, aby osiągnąć mistrzostwo w jednej konkretnej dziedzinie” – Tony Robbins

Zdolność koncentracji to jedna z kluczowych umiejętności, które decydują o naszym sukcesie w dłuższym okresie czasu. I jest to umiejętność niezwykle ważna w każdym wieku. Bardzo często bywa bowiem tak, że pomimo takiej samej wiedzy, podobnej ilości włożonej pracy, postępy są bardzo różne.

 

W każdej czynności skupienie jest bardzo ważne

 

Co o tym decyduje?

Zazwyczaj decyduje o tym lepsza umiejętność skupiania uwagi. I działa to w każdej dziedzinie życia: w pracy zawodowej, w pracach domowych, w nauce, w tańcu czy w pracach kuchennych. „To coś”, co decyduje o jakości wykonywanych działań to nic innego jak koncentracja.

 

Dlaczego poziom naszej koncentracji jest taki ważny?

Podtrzymywanie wysokiego poziomu naszej koncentracji jest niezwykle istotne. Są trzy powody, dla których powinniśmy szczególnie zadbać o ten obszar naszego funkcjonowania:

  1. Jakość wykonywanego zadania

Jeśli wykonując powierzone zadanie będziemy skupieni, to automatycznie wykonamy je o wiele lepiej. Przykład: gra w pokera – zdolność długotrwałego utrzymania koncentracji jest jedną z najważniejszych umiejętności wygrywającego.

  1. Czas jaki zajmie Ci wykonanie zadania

Jeśli będziemy skoncentrowani, wykonamy zadanie o wiele szybciej.

  1. Flow

Jest to stan, kiedy jesteśmy maksymalnie skupieni „tu i teraz”. Stany flow są jednymi z najlepszych momentów, jakie możemy doświadczyć w swoim życiu.

 

Czy są sposoby na zwiększenie koncentracji? Czy możemy je wypracować?

Oczywiście, że tak. Jedną ze strategii zwiększenia koncentracji jest wybór punktów skupienia. Aby uzyskać wysoki poziom koncentracji musimy zastosować selektywność uwagi, czyli wybrać tematy, nad którymi w danym czasie będziemy się skupiali. Musimy nauczyć się nie myśleć o rzeczach, które rozpraszają naszą uwagę.

Codziennym przykładem rozpraszania uwagi są: Facebook, telefon czy Skype. Najlepiej je wyłączyć, jeśli mamy coś pilnego do zrobienia.

 

Portale społecznościowe mogą skutecznie rozpraszać uwagę.

 

Kolejnym sposobem na zwiększenie koncentracji jest skuteczne planowanie każdego dnia. Realizując swój plan, skupiamy się tylko na tym, co zaplanowaliśmy. Z czasem sami zauważamy, że wykonując czynności zgodne z planem, realizujemy najważniejsze zadania i nie rozpraszamy się przez mało istotne drobiazgi.

„Zaniechanie planowania jest planowaniem porażki”- Alan Lakein

Jeśli w ciągu dnia mamy do wykonania coś, co wymaga naszej szczególnej koncentracji, musimy się do tego przygotować. Przede wszystkim powinniśmy być wypoczęci. Poza tym, istnieje szereg czynności, które pomogą nam się skoncentrować:

  • ćwiczenia oddechowe,
  • słuchanie spokojnej muzyki,
  • przeczytanie książki,

Kolejnym ważnym sposobem na skupienie i motywację do koncentracji jest „powód”. Poszukajmy powodu, dla którego robimy to, co robimy:

  • cel – musimy mieć go w głowie,
  • satysfakcja po ukończeniu czynności,
  • dążenie do flow,
  • inne swoje powody.

To wszystko sprawia, że koncentrując się, osiągamy lepsze wyniki w szkole, w pracy, w domu. Tak to działa przy wszystkich czynnościach wykonywanych każdego dnia.

 

Jak wygląda skupianie się wraz z upływem lat?

Otóż z biegiem lat pamięć człowieka pogarsza się. Jest to proces, nad którym można zapanować. Ćwiczenia mózgu, wysiłek fizyczny a do tego zdrowa dieta pomogą utrzymać nasz mózg długo w dobrej kondycji.

nasz mózg…pracujmy nad jego kondycją

 

5 sposobów na trening mózgu

  1. Leki i suplementy diety

Pamięć warto wspomagać bez względu na wiek. Można to zrobić stosując suplementy diety lub leki bez recepty na bazie miłorzębu japońskiego o właściwościach antyoksydacyjnych. Innymi składnikami są: lecytyna, kwasy omega -3, żeń- szeń, olej lniany czy tran.

Ale poza lekami i suplementami bardzo ważna jest integracja społeczna i obcowanie z innymi ludźmi. Takie kontakty zmuszają mózg do intensywnej pracy. Trzeba zapamiętać imiona, nazwiska, daty i godziny umówionych spotkań. To przynosi bardzo pozytywne rezultaty.

 

  1. Czytanie książek lub gazet

Czytanie poprawia pamięć, pobudza wyobraźnię i organizuje czas wolny. Wpływa na pamięć i koncentrację. Czytanie książek przynosi o wiele lepsze efekty niż oglądanie telewizji, ponadto zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Czytanie pobudza także bardzo liczne obszary w mózgu m.in. odpowiedzialne za pamięć a także zmysł wzroku, słuchu i dotyku.

 

  1. Dieta

Zdrowa dieta opóźnia proces starzenia się organizmu. Dieta dobra dla mózgu to taka, która bogata jest w dużą ilość kwasów tłuszczowych omega -3.

 

  1. Gry planszowe, łamigłówki, krzyżówki

Gry planszowe, które nie tylko wymagają koncentracji, ale również budują relacje między ludźmi – prowadzi to do wytwarzania endorfin, czyli do… odczuwania szczęścia. Umysł wspomagają wszelkiego rodzaju ćwiczenia poznawcze, które wymagają koncentracji i umiejętności syntezy. Tu polecane są gry typu „memory”.

 

  1. Wysiłek fizyczny

Wysiłek fizyczny jest równie ważny jak wysiłek umysłowy. Ćwiczenia czy aktywność fizyczna muszą być zawsze dostosowane do możliwości osoby. Warto wiedzieć, że ruch także ma wpływ na mózg. Świetne rezultaty odnoszą osoby, które wykonują umiarkowany wysiłek: basen, nordic walking czy rower. Nawet regularne spacery przyczyniają się do dotlenienia mózgu i polepszenia krążenia krwi.

Stosując trening pamięci, nie zapominając zdrowo się odżywiać oraz pamiętając o aktywności fizycznej możemy zapobiec demencji starczej, utracie pamięci i dobrej kondycji. To wszystko utrzymuje nas w lepszym zdrowiu, co pozwala nam realizować plany i spełniać marzenia.

Warto… przecież to tylko 5 zasad, które należy wcielić w życie!

Podziel się artykułem ze znajomymi! 🙂
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
koncentracjaskupienietrening mózgu
Share Tweet
Małgorzata Chrzanowska

Małgorzata Chrzanowska

Od wielu lat związana z pomocą społeczną, na co dzień pracuje w Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych. Nauczyciel w szkole policealnej, przygotowujący dorosłych do zawodu terapeuta zajęciowy. Redaktor techniczny miesięcznika świętokrzyskiego AKSON. Posiada duże doświadczenie w prowadzeniu Kontroli Zarządczej w jednostkach budżetowych. Inspektor ochrony danych w firmach różnego profilu. Interesuje się zagadnieniami pieczy zastępczej, uczestniczy w wielu akcjach charytatywnych.

You Might Also Like

  • Czas wolny

    Dzieci i wnuki do szkoły, a my… na Alberty!

  • Nauka

    Jak poprawić spostrzegawczość? Poznaj ćwiczenia na spostrzegawczość!

  • Czas wolny

    3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #28]

No Comments

Leave a reply Cancel reply

alberty

Znajdź nas na Facebooku!

Facebook

Ostatnie publikacje

  • 3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #39]

    10 listopada 2021
  • 3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #38]

    28 października 2021
  • Rozwój poprzez… uczenie innych – jak nauczanie wpływa na nasz umysł?

    20 października 2021
  • Jaką planszówkę wybrać? 5 najlepszych pomysłów na Światowy Dzień Gier Planszowych

    6 października 2021
  • 3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #37]

    29 września 2021

Alberty - innowacyjna platforma wspierająca w podtrzymywaniu aktywności i zdrowia psychofizycznego.

   

©2019 All rights reserved.