Dzięki plastyczności mózgu możemy wciąż uczyć się nowych rzeczy, bez względu na wiek. Mimo że procesy uczenia się i zapamiętywania zachodzą wolniej niż u osób młodszych, wciąż możemy stymulować mózg i nieustannie go trenować. Gra na instrumencie muzycznym, nauka języka obcego czy nawet odsłuchanie wykładu wspomagają tworzenie się nowych połączeń nerwowych, dzięki czemu możemy spowolnić proces starzenia się mózgu.
Czym jest plastyczność mózgu?
Plastyczność mózgu, zwana również neuroplastycznością to zdolność mózgu do tworzenia nowych połączeń nerwowych. Możemy o niej mówić, gdy własności komórek nerwowych zmieniają się trwale pod wpływem bodźców, co umożliwia nam reagowanie i dostosowywanie się do warunków środowiska. Jest to niezwykle ważne w terapii chorób mózgu, a także w powstrzymywaniu procesu starzenia się mózgu.
Neuroplastyczność możemy obserwować od samego początku życia. Rozwijający się mózg ma największą zdolność do tworzenia nowych połączeń i reorganizacji istniejących. Innym przykładem jest proces uczenia się. Istotą uczenia jest tworzenie nowych synaps, dzięki czemu powstaje ślad pamięciowy. Dzięki plastyczności mózg potrafi także kompensować utracone wcześniej połączenia i naprawiać te, które zostały uszkodzone.
Należy pamiętać, że tworzenie nowych połączeń nerwowych to proces odwracalny, dlatego tak ważne jest, aby wciąż ćwiczyć. Na przykład regularnie rozwiązywać krzyżówki, uczyć się nowych słów z języka obcego czy nowych melodii do zagrania na instrumencie. Jeśli nie będziemy regularnie stymulować mózgu, połączenia mogą znów się zerwać i proces uczenia się trzeba będzie zacząć prawie od początku.
Starzenie się mózgu
Starzenie się mózgu to proces, który prędzej czy później dopadnie każdego z nas. Za jego początek można uznać moment, w którym tracimy około 10% neuronów. Pojawiają się przy tym również zaburzenia pamięci, trudności z przyswajaniem nowych informacji czy przypominanie sobie informacji, które kiedyś poznaliśmy. Dodatkowo mogą wystąpić trudności ze skupieniem uwagi i problemy z wykonywaniem dwóch czynności jednocześnie.
Proces starzenia się mózgu można spowolnić ćwicząc mózg i nieustannie go stymulując. Warto zadbać również o odpowiednią dietę i ćwiczenia fizyczne. Należy pamiętać, że wraz z wiekiem nie tracimy zdolności do uczenia się nowych rzeczy i zapamiętywania, jednak te procesy zachodzą wolniej, dlatego tak ważne jest, aby trenować mózg, dzięki czemu zachowamy jego plastyczność.
Jak wspierać neuroplastyczność?
Uczenie się nowych rzeczy sprawia, że tworzą się nowe połączenia nerwowe. Udowodniono, że na przykład gra na instrumencie ma ogromny, pozytywny wpływ na umysł i procesy poznawcze. Ponieważ instrument wymaga od nas połączenia kilku zmysłów (wzrok, słuch, dotyk), wspomaga pracę mózgu a także poprawia nasz refleks i znacznie skraca czas reakcji na bodźce.
Czynności, które wymagają od nas uczenia się pomagają również w zapobieganiu demencji i choroby Alzheimera. Możemy na przykład nauczyć się dziergać na drutach, jeśli nigdy tego nie robiliśmy. Oprócz tego, że tworzenie rękodzieła może nam dawać wiele radości, rozwija naszą cierpliwość i konsekwencję w działaniu. Często powoduje także zwiększenie ilości dopaminy (zwanej hormonem szczęścia), która ma swój udział w zapobieganiu chorobie Parkinsona.
Mózg możemy również stymulować do aktywności używając Internetu. Platforma Alberty oferuje wiele ćwiczeń, które wymagają od nas wysiłku intelektualnego. Możemy uczyć się języka obcego, rozwiązywać krzyżówki czy sprawdzić swoją pamięć w rozmaitych quizach. Możemy także posłuchać wykładu. Innymi słowy, możemy wybierać spośród wielu opcji aktywności, które wymagają od nas uczenia się, a to najprostszy sposób, żeby zachować neuroplastyczność.
No Comments