Prędzej czy później każda osoba będzie zażywała jakieś leki. Czasem jednak trudno spamiętać wszystkie dawki i godziny przyjmowania. Z pomocą przyjść mogą różne aplikacje na smartfona przypominające o tym, że powinniśmy połknąć tabletkę. Postanowiłem przetestować kilka tego typu programów i sprawdzić jak sprawdzają się na co dzień.
Moje pigułki
Pierwszym programem przypominającym o zażyciu leków jest Moje pigułki. Jest to bardzo prosta aplikacja, w której można stworzyć listę wszystkich lekarstw. Do każdego z nich ustala się harmonogram definiując dni oraz godzinę przyjmowania. Za każdym razem, przed ustaloną godziną, otrzymamy powiadomienie połączone z dźwiękiem, na które musimy zareagować. Dostępne jest podjęcie lub utracenie dawki.
Wygląd aplikacji Moje pigułki
Wszystkie zażyte i odrzucone lekarstwa są pokazane w aplikacji z podziałem na każdy dzień z osobna. Aplikacja jest prosta w obsłudze i jest dostępna w języku polskim. Pojawiają jednak się drobne niedociągnięcia w tłumaczeniu. Przez to widoczne są niezbyt składnie napisane zdania, czy zbyt dosłownie przetłumaczone komendy.
Aplikację Moje pigułki pobierzecie klikając w ten link.
MedControl
Aplikacja MedControl działa na bardzo podobnej zasadzie co Moje pigułki. Dodano jednak dwie opcje większego dostosowywania. Pierwszą jest możliwość wyboru rodzaju przyjmowanego leku. Do wyboru mamy trzy rodzaje tabletek, zastrzyki, inhalatory, kremy, czopki i syropy. Poza tym zmienić można kolor wybierając jeden z dwunastu dostępnych, co pozwoli lepsze rozróżnienie między sobą poszczególnych leków.
Wygląd aplikacji MedControl
Reszta opcji jest bez zmian – tak samo można ustalić harmonogram, wyświetlać powiadomienia czy przeglądać historię przyjętych leków.
Aplikację MedControl pobierzecie klikając w ten link.
Medisafe
Wydawać by się mogło, że Medisafe nie wyróżnia się niczym na tle dwóch poprzednich programów. W końcu tu też mamy harmonogramy, przypomnienia i przeglądanie historii. Jest jednak kilka „smaczków”, które sprawiają, że jest to aplikacja o nieco większej funkcjonalności.
Przede wszystkim dodany został katalog większości dostępnych w aptekach leków. Wybierając z listy konkretny produkt pojawia się od razu jego sugerowana dawka oraz kilka porad na temat stosowania w zakładce „aktualności”. Niestety te ostatnie są dostępne tylko w języku angielskim.
Wygląd aplikacji Medisafe
Drugą ciekawostką jest możliwość ustawienia przypomnienia o dokonaniu jakichś pomiarów. Telefon może więc poinformować nas kiedy powinniśmy zmierzyć cukier, ciśnienie, puls czy temperaturę. Całość możemy zapisywać w aplikacji, co pozwoli mieć pod ręką cała historię pomiarów. Są tu też dodawane inne dane, takie jak liczba kroków zsynchronizowanych z aplikacją Google Fit.
Aplikację Medisafe pobierzecie klikając w ten link.
Doz.pl
Ta aplikacja jest jeszcze bardziej rozbudowana. Poza możliwością przypominania o zażyciu leków i przeglądania historii są jeszcze opcje związane bardziej z zakupem kolejnych lekarstw. Mamy bowiem wyszukiwarkę produktów w aptekach z okolicy, w której się znajdujemy. Są w niej informacje o dostępności oraz cenie każdego z leków. Wyszukiwać można zarówno produkty na receptę, jak i takie, które jej nie wymagają.
W aplikacji doz.pl jest też zakładka z czatem, za pomocą którego możemy uzyskać szybką poradę od farmaceutów. Poza tym mamy tak zwaną mobilną apteczkę pozwalającą zapisać wszystkie posiadane lekarstwa. Pozwoli to uniknąć zbędnych zakupów jeśli zapomnimy czy mamy dany lek w domu.
Wygląd aplikacji Doz.pl
Ciekawostką jest też to, że każdy lek możemy wyszukiwać nie tylko wpisując jego nazwę za pomocą klawiatury, ale również wypowiadając ją głosowo lub nawet skanując kod kreskowy z opakowania. Przydatną opcją jest też to, że planując harmonogramy możemy ustalić kilka profili osób. Dzięki temu jedna osoba mając zainstalowaną aplikację może kontrolować zażywanie lekarstw przez wszystkich domowników.
Aplikację Doz.pl pobierzecie klikając w ten link.
VisiMed
Ostatnim według mnie wartym uwagi programem jest VisiMed, który omawiałem już przy okazji opisywania platform do umawiania się z lekarzami. I to właśnie ta funkcja wyróżnia ją na tle pozostałych aplikacji. Możemy bowiem za jej pośrednictwem umówić się na wizytę do specjalisty w dogodnym dla nas miejscu.
Wygląd aplikacji VisiMed
Nie zabrakło jednak też opcji przypominania o zażywaniu lekarstw. Są dostępne harmonogramy, jest lista większości oferowanych w aptekach leków oraz cała historia zażywania. Poza tym jest też zakładka KtoMaLeki wyszukująca dostępność interesujących nas produktów w aptekach w naszej okolicy. Oprócz tego jest również apteczka, w której można zapisać wszystkie leki, które mamy w domu. Nie zabrakło też opcji wyszukiwania leków po zeskanowaniu kodu kreskowego, co ułatwia obsługę aplikacji.
Aplikację VisiMed pobierzecie klikając w ten link.
Podsumowanie
Jak widzicie – programów do planowania harmonogramów zażywania lekarstw jest sporo. Dość znacząco różnią się one między sobą pod względem funkcjonalności, każdy powinien znaleźć aplikację idealną dla siebie. Najbardziej uniwersalna jest VisiMed, która praktycznie łączy w sobie wszystkie pozostałe. Jednak jeśli zależy wam tylko na przypomnieniach o lekach bez dodatkowych opcji to warto zainteresować się którymś z programów z początku powyższej listy.
1 Comment
[…] warto wspomagać bez względu na wiek. Można to zrobić stosując suplementy diety lub leki bez recepty na bazie miłorzębu japońskiego o właściwościach antyoksydacyjnych. Innymi […]