Podcasty, czyli internetowe audycje dźwiękowe zyskują coraz większą popularność w Polsce i na świecie. Obecnie mamy tak wiele tytułów, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Słuchanie podcastów to nie tylko narzędzie do zabijania czasu, ale przede wszystkim źródło wartościowych treści, które mogą dostarczyć nam nowych informacji, nauczyć nas czegoś nowego, a także doskonalić zdobyte już umiejętności. Słuchanie podcastów to ponadto świetny sposób na trenowanie naszego umysłu, a co za tym idzie, zachowanie go w dobrej kondycji.
Co to jest podcast?
Według definicji podcast jest formą internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem odpowiedniej technologii. W obecnych czasach podcasty ograniczają się głównie do publikacji dźwiękowych, tego rodzaju formaty są najbardziej powszechne i coraz bardziej popularne. Przypominają audycje radiowe, jednak mamy do nich dostęp w każdej chwili – nie ogranicza nas godzina nadawania jak w przypadku radia.
Mogą przybierać formę dyskusji lub wywiadu (kiedy jest więcej niż jeden prowadzący), wypowiedzi lub wykładu na dany temat określony przez autorów. Podcasty są publikowane w sposób regularny, bardzo rzadko zdarzają się jednorazowe publikacje. Często publikacje video są publikowane także w formie podcastu (np. na YouTubie możemy obejrzeć jakiś wywiad albo odsłuchać go w formie wyłącznie dźwiękowej).
Słuchanie podcastów nie wymaga od nas posiadania żadnego specjalnego odtwarzacza – wystarczy komputer lub smartfon obsługujący cyfrowe pliki dźwiękowe. Audycje mogą być prowadzone na wiele tematów, w zależności od pomysłu i wyobraźni autorów, których obecnie jest wielu. Istnieją podcasty edukacyjne, komediowe, informacyjne, kulturalne, kryminalne, a także podcasty dla dzieci, biznesowe czy odnoszące się do danej branży. Innymi słowy, każdy znajdzie coś dla siebie.
Dlaczego warto słuchać podcastów?
Podcastów warto słuchać przede wszystkim dlatego, że dostarczają realnej wiedzy z dziedziny, która nas interesuje. Zdobywając nową wiedzę i doświadczenia, zmuszamy umysł do aktywności, co w przyszłości przełoży się na opóźnianie procesu starzenia się mózgu. Wiedzę zdobytą podczas słuchania podcastów możemy także następnie wykorzystać w różnych momentach życia.
Ważną cechą podcastów jest łatwy i wygodny dostęp do nich. Są w formie dźwiękowej, dzięki czemu podczas słuchania można wykonywać inne czynności – na przykład układać puzzle czy szydełkować. Można także słuchać ich na spacerach czy stojąc w kolejce lub czekając na autobus. Pozwalają wykorzystać każdą chwilę w efektywny sposób.
Gdzie szukać podcastów?
Obecnie najpopularniejszymi platformami są Apple Podcast oraz Spotify. Ta pierwsza platforma jest skierowana wyłącznie do posiadaczy urządzeń marki Apple, druga jest dostępna dla wszystkich. Obydwie platformy mają oczywiście swoje odpowiedniki jako aplikacje na smartfony.
Oprócz tego istnieją platformy takie jak Pocket Casts, Overcasts czy polski Lecton. Bez względu na wybór serwisu, na którym będziemy słuchać, wszędzie znajdziemy mnóstwo zarówno polskich jak i zagranicznych podcastów, z których możemy czerpać zarówno wiedzę jak i rozrywkę.
Czego możemy nauczyć się z podcastów?
Uczenie się nowych rzeczy jest jednym z lepszych sposobów na zachowanie mózgu w dobrej kondycji. Czerpanie wiedzy z audycji dźwiękowych jest tak samo efektywne jak czerpanie jej z książek czy na uniwersytecie. Najważniejsze, żeby uczyć się czegoś nowego.
Podcasty mogą dostarczać nam wiedzę naprawdę na każdy temat. Możemy uczyć się historii sztuki, słuchać o podróżach i zdobywać informacje o każdym zakątku świata, a nawet nauczyć się nowego przepisu kulinarnego i zasad dobrego odżywiania. Dzięki podcastom możemy także doskonalić język obcy, którego aktualnie się uczymy, na przykład słuchając ich po angielsku.
Innymi słowy, w zależności od tego, jakiego podcastu będziemy słuchać, pozyskamy nowe informacje na dany temat, nauczymy się czegoś nowego lub będziemy doskonalić zdobyte wcześniej umiejętności – wszystko to stanowi świetny trening dla mózgu, który z kolei sprawi, że dłużej będziemy cieszyć się jego “młodością”.
Których podcastów słuchać?
W związku z tym, że podcastów naprawdę jest bardzo dużo, być może niektórym będzie trudno na początku wybrać dla siebie coś wartościowego. Przedstawiamy zatem kilka konkretnych tytułów podcastów, których warto posłuchać, aby się czegoś dowiedzieć lub nauczyć. Wszystkie z nich są dostępne na Spotify.
- “Speak English Podcast with teacher Georgiana ESL” to propozycja idealna dla osób, które chciałyby poprawić swój angielski. Słuchając “Speak English Podcast…” na pewno zrozumiemy, co mówi do nas prowadząca. Wypowiada się po angielsku, jednak robi to bardzo dokładnie i bardzo powoli.
- “Podcast o mózgu” to skarbnica wiedzy na temat tego niezwykłego organu. Każdy odcinek to porcja wiedzy o naszych procesach poznawczych, emocjach, instynktach. Słuchając tych audycji dowiemy się także, co robić, aby odpowiednio zadbać o mózg.
- “Seniorzy 4.0” to nowy podcast w ramach programu Seniorzy 4.0 realizowanego przez Fundację im. A. Pagi. W krótkich odcinkach prowadzący odpowiadają na ważne i aktualne pytania dotyczące bezpieczeństwa finansowego i profilaktyki zdrowia seniorów.
- “Polimaty 2” to doskonały wybór dla osób lubiących ciekawostki. Każdy odcinek to ogromna porcja wiedzy na dany temat z tak zwanej wiedzy powszechnej. Słuchając tego podcastu możemy realnie poszerzyć swoją wiedzę ogólną a przy tym dobrze się bawić – prowadzący w lekki i humorystyczny sposób przekazuje ogromną ilość informacji, które przyswajamy “chcąc nie chcąc”.
- “Medytacja mindfulness i sen – Chodź na słówko” to podcast, dzięki któremu nauczymy się technik medytacji i uważności. Słuchając odcinków dowiemy się, co robić, żeby medytacja była skuteczna, a także będziemy mieli szansę medytować przy instrukcjach prowadzącego. Medytacja ma bardzo dobry wpływ na działanie naszego mózgu i warto posiadać tę umiejętność, jeśli chcemy zachować dobrą kondycję mózgu.
No Comments