• Facebook
  • email
  • Twitter
  • Linkedin
Alberty
Technologia, Umysł 0

Jak media społecznościowe wpływają na nasz umysł?

By Anna Walkiewicz · On 24 czerwca 2020
Podziel się artykułem ze znajomymi! 🙂
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Media społecznościowe mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na nasze samopoczucie, koncentrację i myślenie. Z jednej strony umożliwiają utrzymywanie kontaktu z dużą liczbą znajomych, natomiast z drugiej, potęgują poczucie odizolowania. Social media wyznaczają trendy i kreują rzeczywistość, dlatego bardzo ważne jest wykorzystywanie ich w świadomy sposób. Wyznaczając cel i określając sposób korzystania z Internetu, możemy poprawić swoje samopoczucie, odkryć nowe zainteresowania i zachować młodość mózgu.

 

Świadome korzystanie z Internetu

To, w jaki sposób i do jakich celów używamy Internetu, ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Wykorzystując media społecznościowe świadomie, możemy pobudzać ambicję i inspirować się do działania. Istnieje jednak zagrożenie, że pogorszymy swój nastrój oglądając treści, które wywołują w nas zbyt intensywne emocje. Świadome wybieranie i przyjmowanie treści prezentowanych w mediach społecznościowych jest kluczem do utrzymania dobrego samopoczucia.

Sposób i cel korzystania z mediów społecznościowych warto określić od razu. Celem może być odnowienie starych znajomości, pogłębienie wiedzy na temat swoich zainteresowań, czy zwiększenie swojej motywacji w danym obszarze (np. śledzenie postępów w czyichś treningach, aby zmotywować się do zrobienia czegoś podobnego). Brak świadomości, do czego mają służyć oglądane treści i przyjmowanie ich bezrefleksyjnie może powodować obniżenie poczucia własnej wartości, stres czy zazdrość.

 

Korzystając z portali społecznościowych możemy łatwo odnowić nasze znajomości

 

Korzystając z social mediów w sposób świadomy i posiadając wyznaczony cel, co do treści, które chcemy przyswoić, możemy spodziewać się pozytywnych skutków dla naszego umysłu.

 

Negatywny wpływ social mediów jako konsekwencja nieświadomego użytkowania

Bezrefleksyjne przeglądanie treści na Facebooku może wytworzyć w nas poczucie, które badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze określili mianem “Facebookowej zazdrości”. Porównywanie swojego życia do tego, które pokazują inni użytkownicy często prowadzi do obniżenia naszej pewności siebie i mniejszego zadowolenia z tego, jak wygląda nasze życie.

Korzystanie z social mediów w sposób nieświadomy, nierzadko powoduje uzależnienie, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do “FoMo” (ang. fear of missing out), czyli silnego lęku przed tym, że coś może nas ominąć, kiedy jesteśmy offline, i przez to zostaniemy wykluczeni z pewnej grupy. Paniczny strach przed tym, że nie zdążymy na czas zareagować na jakieś powiadomienie, prowadzi często do pogorszenia nastroju i wzrostu poziomu stresu.

 

FoMo to stan silnego lęku przed tym, że coś może nas ominąć

 

Aby mądrzej korzystać z mediów społecznościowych, należy dokonać selekcji treści, które pojawiają się na naszej tablicy. Warto przestać oglądać wpisy-śmieci, które nic nie wnoszą do naszego życia – przestać obserwować znajomych i strony, które takie treści publikują. Zamiast tego, można poszukać stron, które odpowiadają naszym zainteresowaniom i przekazują treści wzbudzające pozytywne emocje.

 

Plusy świadomego korzystania z Internetu

Wpływ mediów społecznościowych na ludzką psychikę jest w większości źródeł opisywany jako wyłącznie negatywny. Jak twierdzi Geraint Rees z University College w Londynie, social media mają bardzo duże znaczenie, jednakże nie wiemy zbyt wiele na temat ich wpływu na mózg i właśnie ta niewiedza doprowadziła do spekulacji, jakoby Internet miał być dla nas w jakiś sposób zły.

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród nastolatków przez Pew Research Center wskazują, że korzystanie z mediów społecznościowych sprawia, że czujemy się włączeni w życie naszych przyjaciół, dzięki czemu pielęgnujemy i zacieśniamy nasze relacje międzyludzkie. Nawiązywanie nowych kontaktów na forach i grupach może pomóc w uzyskaniu większej pewności siebie i w efekcie poprawić naszą samoocenę.

Facebook i inne media bywają także pomocne dla osób z problemami zdrowotnymi przede wszystkim ze względu na możliwość budowania i dołączania do społeczności. Stały kontakt i wymiana wiedzy z innymi użytkownikami, którzy cierpią na podobną chorobę, są dla takich osób ważne i pozwalają niekiedy podjąć dalsze decyzje o ewentualnym leczeniu.

 

Portale społecznościowe czasami pośrednio przyczyniają się do dbania o zdrowie

 

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego wykazali ponadto, że przeglądanie Internetu pomaga także zachować młodość mózgu. Wśród osób powyżej 55 roku życia pojawiło się lepsze funkcjonowanie obszarów mózgu odpowiedzialnych za pamięć, podejmowanie decyzji, czy wnioskowanie.

Naukowcy udowodnili, że samo czytanie na ekranie czy korzystanie z wyszukiwarki, uaktywnia mózg. Jest to związane z faktem, że już samo klikanie w różnego rodzaju linki wymusza koncentrację i podejmowanie decyzji. Mnogość dostępnych wyborów powoduje stałą stymulację mózgu.

Podziel się artykułem ze znajomymi! 🙂
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
social mediatechnologiaumysłużytkowanie social media
Share Tweet
Avatar

Anna Walkiewicz

You Might Also Like

  • Czas wolny

    3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #39]

  • Rozrywka

    3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #38]

  • Czas wolny

    Rozwój poprzez… uczenie innych – jak nauczanie wpływa na nasz umysł?

No Comments

Leave a reply Cancel reply

alberty

Znajdź nas na Facebooku!

Facebook

Ostatnie publikacje

  • 3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #39]

    10 listopada 2021
  • 3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #38]

    28 października 2021
  • Rozwój poprzez… uczenie innych – jak nauczanie wpływa na nasz umysł?

    20 października 2021
  • Jaką planszówkę wybrać? 5 najlepszych pomysłów na Światowy Dzień Gier Planszowych

    6 października 2021
  • 3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #37]

    29 września 2021

Alberty - innowacyjna platforma wspierająca w podtrzymywaniu aktywności i zdrowia psychofizycznego.

   

©2019 All rights reserved.