Gry wideo często kojarzą nam się z rozrywką dla dzieci i młodzieży, dlatego rzadko słyszy się o osobach starszych, które regularnie grają na komputerze czy konsoli. A szkoda, bo okazuje się, że tego rodzaju zabawa wspomaga nasze procesy poznawcze – zwłaszcza pamięć. To rozrywka idealna dla osób, które nie chcą bądź nie mogą wychodzić z domu, a jednocześnie pragną zachować swój umysł w dobrej kondycji przez wiele lat.
Bogatsze środowisko to zdrowszy umysł
Badania wykazały, że ekspozycja na środowisko wypełnione nowymi, nieznanymi bodźcami może mieć korzystny wpływ na wiele funkcji poznawczych, w tym pamięć. Eksperyment przeprowadzony na gryzoniach pokazał, że doświadczają one zwiększonej produkcji komórek nerwowych, kiedy są umieszczone w bogatszym w bodźce środowisku.
Okazuje się, że ludzie mogą odczuwać podobne korzyści neurologiczne, jednak kontakt z nowymi środowiskami może być potencjalnie utrudniony dla osób, które pozostają w zamknięciu (z powodu pandemii, choroby lub upośledzenia sprawności ruchowej). W takich sytuacjach z pomocą przychodzą gry wideo, w których nowe przestrzenie mogą być wirtualnie dostarczane użytkownikom “uwięzionym w domu”.
Co nam dają gry wideo?
Naukowcy z National Institute of Aging w stanie Maryland zbadali seniorów w wieku od 60 do 80 lat. Uczestnicy badania grali 30-45 minut dziennie przez cztery tygodnie w jedną z trzech gier. W trakcie rozgrywek oraz przez miesiąc po ich zakończeniu osoby badane poddano serii testów pamięci. Wcześniej postawiono hipotezę, że trójwymiarowe i nowatorskie środowisko gry przyniesie więcej korzyści niż gry dwuwymiarowe.
We wszystkich grupach wydajność pamięci była taka sama przed rozpoczęciem rozgrywek. Natomiast już dwa tygodnie rozgrywki w dwuwymiarową grę Angry Birds i trójwymiarową Super Mario skutkowały znaczną poprawą pamięci poznawczej. Po kolejnych dwóch tygodniach, pamięć poprawiała się wśród graczy Super Mario, jednak nie zauważono dodatkowej poprawy pamięci podczas gry w Angry Birds.
Odkrycia naukowców z NIA pokazują, że nowe doświadczenia i ekspozycja na bogate w bodźce środowiska mogą poprawić funkcje poznawcze. Pogorszenie funkcji poznawczych to naturalny proces, który zachodzi wraz z wiekiem, dlatego bardzo ważne dla osób starszych jest spowalnianie go tak długo, jak to możliwe.
Gry wideo nie są idealnym substytutem doświadczeń w świecie rzeczywistym, jednak mogą służyć jako dodatkowa metoda poprawy pamięci i ogólnego zdrowia poznawczego. Dają też możliwość poznania nowych, różnorodnych środowisk osobom, które nie mają tej możliwości w świecie realnym.
No Comments