Koreańscy badacze – Myung-Ja Kim i Choong-Ki Lee postanowili sprawdzić, w jaki sposób seniorzy dokonują swoich wyborów żywieniowych. Na podstawie badań przeprowadzonych w restauracji w Seulu pokazano związek pomiędzy zdrowym i zrównoważonym stylem życia a wyborami żywieniowymi. Okazuje się, że seniorzy bardzo troszczą się o zdrową dietę, która ma znaczący wpływ na stan ich ogólnego zdrowia fizycznego i psychicznego.
Konsumenci LOHAS
Zgodnie z Consumer Report z 2004 r., wraz ze wzrostem sprzedaży zdrowej żywności, wielokrotnie zwiększyło się zapotrzebowanie na ekologiczne produkty. Wraz z tym pojawiła się grupa konsumentów, którzy charakteryzują się dbałością o zdrowy i zrównoważony styl życia – konsumenci LOHAS (z ang. Lifestyle of Health and Sustainability – zdrowy i odpowiedzialny tryb życia). Ta grupa stała się bardzo ważna dla całego rynku żywieniowego.
Konsumenci LOHAS często promują ruchy społeczne wspierające rynek produkcji jedzenia organicznego, lokalnego i niskowęglowodanowego. Sami kupują właśnie takie jedzenie, jak również naturalne kosmetyki czy przyjazny środowisku i energooszczędny sprzęt gospodarstwa domowego. Odwiedzają także restauracje, które oferują ekologiczne jedzenie.

Trend na życie eko cały czas się umacnia
Zdrowe wybory żywieniowe
Zdrowa dieta może być definiowana jako niskotłuszczowa, z małą zawartością cukru, dużą zawartością błonnika, zawierająca owoce i warzywa. Jedzenie powinno być przygotowane poprzez użycie odpowiednich technik gotowania. W badaniach udowodniono, że zdrowe wybory żywieniowe mają znaczący wpływ na zdrowie ogólne i lepsze samopoczucie.
Zdrowe wybory żywieniowe są również bezpośrednio związane z emocjami. Jeśli klienci mają zaufanie do restauracji lub sklepu, będą odwiedzać je częściej. Miejsca, co do których nie mają pewności, że korzystają z ekologicznych źródeł będą odwiedzane przez nich rzadziej lub wcale. Mając zaufanie do sprzedawcy lub restauratora, chętnie korzystamy z jego usług.
Przywiązanie emocjonalne ma bardzo duże znaczenie dla odwiedzających restaurację. Badania pokazują, że zaufanie klienta do danej restauracji ma ogromny wpływ na jego późniejszą lojalność. Co więcej, motywacja emocjonalna wśród klientów jest dużo ważniejsza niż motywacja racjonalna. Konsumenci o wiele bardziej ufają pracownikom sympatycznym, uczciwym i stawiającym dobro klienta na pierwszym miejscu.
Wyniki badań
Seniorzy poddani badaniom twierdzą, że zdrowe wybory żywieniowe pozytywnie wpływają na ich ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Dodatkowo, okazuje się, że wraz z wiekiem przywiązują coraz większą wagę do zdrowej diety. Wyniki badań z 2010 roku wyraźnie wskazują, że dla seniorów jakość jedzenia i jego naturalne pochodzenie są o wiele ważniejsze niż np. kwestie finansowe, biorąc pod uwagę wybór restauracji.
W badanej Korei nie ma rządowych przepisów regulujących autentyczność oferowanego jedzenia w restauracjach, dlatego zaufanie i lojalność emocjonalna są kluczowymi czynnikami przy wyborze lokalu gastronomicznego. Seniorzy wybierają restauracje, co do których są pewni, że korzystają z lokalnych i ekologicznych produktów, ponieważ znają je od dawna i mogą mieć pewność co jakości ich usług.

W restauracjach coraz więcej osób stawia na lokalne i ekologiczne produkty
Wykazano również, że konsumenci LOHAS (zarówno seniorzy jak i osoby młodsze) dokonują zdrowych wyborów żywieniowych. Wyniki badań mogą być również znaczące dla restauratorów, którzy dzięki temu bardziej zainteresują się zdrową żywnością i wprowadzą do swoich restauracji lokalne, ekologiczne produkty, budując tym samym większe zaufanie wśród klientów.
Seniorzy wydają się być najbardziej obiecującą grupą konsumentów dla restauracji ze zdrową żywnością. Wraz ze zjawiskiem starzejącego się społeczeństwa, obserwowanym w wielu wysoko rozwiniętych krajach, wzrasta świadomość chorób takich jak otyłość, cukrzyca czy choroby serca. Ta świadomość powinna być sugestią dla restauratorów, aby wprowadzać specjalne menu odpowiadające potrzebom osób starszych.
W związku z tym, że potrzeby seniorów różnią się od potrzeb osób młodszych, badacze sugerują, że wiek powinien być jednym z ważniejszych kryteriów przy dostosowaniu menu restauracyjnego. Menu powinno zawierać informacje o pochodzeniu i wartościach odżywczych produktów, aby dbający o zdrowie seniorzy mieli pewność, że jedzenie jest dobrej jakości i spełnia ich oczekiwania.
No Comments