Możliwości ludzkiego mózgu są właściwie nieograniczone, bez względu na to, ile mamy lat. Naturalnym procesem jest jednak jego starzenie, dlatego musimy o niego odpowiednio zadbać, aby jak najdłużej pozostał w dobrej formie. Sposobem na to jest m.in. odpowiednia dieta. Mózg warto jednak stymulować na wiele różnych sposobów.
Stymulacja mózgu – klucz do zachowania jego młodości
Mózg dzięki zdolności tworzenia nowych komórek i połączeń nerwowych może nieustannie dostosowywać się i zmieniać niezależnie od wieku. Możemy poprawiać nasze funkcje i procesy poznawcze, czyli między innymi doskonalić pamięć, jeśli odpowiednio zadbamy o regularną stymulację umysłu.
Styl życia i codzienne nawyki mają duży wpływ na zdrowie pamięci i samopoczucie poznawcze. Zła dieta, brak snu, brak ćwiczeń czy stres nie wpływają korzystnie na mózg i nie ma w tym nic zaskakującego. Dbając o siebie, dbamy także o nasz umysł, a poprawa zdrowia mózgu może również pomóc w powstrzymaniu lub postępowaniu chorób takich jak Alzheimer czy demencja.
Wybierając odpowiednie potrawy, wspomagamy pamięć
Pokarmy, które spożywamy odgrywają kluczową rolę w zdrowiu naszej pamięci. Najlepsza dla mózgu jest dieta, która zawiera świeże, a nie przetworzone produkty. Należy zadbać także o niską zawartość cukrów i wysoką zawartość zdrowych tłuszczów, takich jak kwasy Omega-3, oliwa z oliwek i olej kokosowy. Badania wykazały, że również świeże warzywa liściaste wspomagają pamięć.
Niektóre produkty zostały nawet zidentyfikowane jako “wzmacniacze pamięci”. Orzechy włoskie i jagody wyraźnie poprawiają funkcjonowanie mózgu, pamięć i koncentrację, a bogate w luteinę jarmuż, szpinak, awokado i jajka przeciwdziałają starzeniu się mózgu i utracie pamięci. Seler, brokuły i kalafior zawierają przeciwutleniacze, które mogą symulować proces neurogenezy (tworzenia się nowych komórek mózgowych).
Istnieją także przyprawy, które przyczyniają się do lepszego funkcjonowania mózgu – curry i cynamon kojarzone są z poprawą pamięci. Również kofeina spożywana w niewielkich ilościach wspomaga nasz mózg. Jeśli natomiast nie lubimy kawy, możemy wypróbować herbatę miętową, która poprawia pamięć długotrwałą i roboczą.
Co jeszcze możemy zrobić dla naszego mózgu?
Zdrowa i pożywna dieta jest rzeczywiście kluczowa w temacie zdrowej pamięci. Pamiętajmy jednak, że mózg musi być stymulowany również na inne sposoby. Należy wyrobić w sobie nawyki, które będą miały rzeczywisty, pozytywny wpływ na pracę mózgu i funkcje pamięci, dzięki czemu zachowamy go w dobrej kondycji i spowolnimy proces jego starzenia. Większa aktywność mózgu to większa moc pamięci.
Ćwiczenia fizyczne a zdrowie umysłowe
Aby zachować zdrową pamięć, ciało musi być jak najdłużej aktywne i sprawne. Ćwiczenia zwiększają poziom tlenu w mózgu, zmniejszają stres i wspomagają zdrowy sen. Badania wykazały, że trening aerobowy może zwiększać moc mózgu i pamięć u osób w wieku powyżej 50 lat.
Rola snu w utrzymywaniu mózgu w dobrej kondycji
Kiedy śpimy, mózg konsoliduje zdobyte informacje i przechowuje je w pamięci długotrwałej. Dobry sen to najprostsza rzecz, jaką możemy zrobić, aby poprawić zdolność przechowywania i korzystania z informacji. Brak snu powoduje się, że trudniej nam się skupić, a badania wykazały nawet, że niewystarczająca ilość snu i choroba Alzheimera są ze sobą powiązane.
Rozrywka w służbie umysłowi
Rozwiązywanie krzyżówek, gra w szachy czy układanie puzzli to czynności, które zmuszają mózg do aktywności. W dzisiejszych czasach, takie zabawy dla mózgu możemy znaleźć w Internecie. Na naszej platformie Alberty.org codziennie można rozwiązywać krzyżówki, grać w wisielca czy układać puzzle. To idealny trening dla mózgu i pamięci.
Również wpływ tańca na zdrowie poznawcze jest ogromny. To dobre ćwiczenie towarzyskie, które nie tylko wymaga koordynacji, ale także wspomaga działanie pamięci, ponieważ musimy, po prostu, nauczyć się kroków. Jest także antydepresantem i anditodum na stres. Możemy tańczyć w domowym zaciszu lub wziąć udział w grupowych zajęciach. Taniec ma ogromny wpływ na samopoczucie fizyczne, psychiczne i emocjonalne.
Oczywiście to nie wszystko – o zdrowie pamięci można zadbać również czytając książki, słuchając muzyki czy ucząc się czegoś nowego. Należy pamiętać również o redukowaniu poziomu stresu. Możemy to zrobić poprzez techniki relaksacyjne i oddechowe, które w wyniku badań zostały uznane za czynniki wspomagające zdrowie pamięci.
No Comments