• Facebook
  • email
  • Twitter
  • Linkedin
Alberty
Czas wolny, Umysł 0

Krzyżówki online – dlaczego warto?

By Ida Kuśmierczyk · On 8 września 2021
Podziel się artykułem ze znajomymi! 🙂
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Krzyżówki to nie tylko doskonała rozrywka i sposób na zabicie czasu, ale także świetna stymulacja naszego mózgu. Nic dziwnego zatem, że od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, a także szturmem zdobywają Internet. Jakie są jeszcze zalety krzyżówek i dlaczego warto wybrać te online?

 

Darmowa rozrywka na wyciągnięcie ręki

Krzyżówki, które znajdziemy w Internecie, są najczęściej dostępne za darmo i możemy po nie sięgnąć w dowolnym momencie czy miejscu. Sprawdzą się zwłaszcza teraz, podczas trwającej pandemii, kiedy częściej przebywamy w domu.

Krzyżówki online nie tylko sprawiają, że nie musimy wychodzić po nie do kiosku. Mają także szereg ciekawych funkcji – pozwalają błyskawicznie sprawdzić rozwiązanie, zapisać nieskończoną krzyżówkę czy też brać udział w rankingach. Platforma Alberty.org oferuje krzyżówki z różnych dziedzin: sportu, anatomii, historii, geografii czy filmu.

 

Młodszy i sprawniejszy umysł seniorów

Mózg to jeden z najbardziej złożonych organów, który oprócz dobrze zbilansowanej diety czy aktywności fizycznej wymaga ciągłej stymulacji. Pogarszająca się sprawność umysłowa czy pamięć to naturalna konsekwencja starzenia się układu nerwowego. Naukowcy twierdzą jednak, że rozwiązywanie krzyżówek to jedno z tych ćwiczeń intelektualnych, które świetnie wpływają na naszą pamięć, wyobraźnię oraz sprawność umysłową. 

Rozwiązując krzyżówkę, musimy myśleć nieszablonowo, sięgać do głębokich pokładów pamięci, Internetu, encyklopedii, słownika lub atlasu. Krzyżówki wpływają na naszą wyobraźnię, zdolność kojarzenia oraz poprawiają percepcję. Dzięki nim ćwiczymy logiczne myślenie oraz koncentrację,

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Exeter oraz Kings College London wykazały, że mózg osób, które rozwiązują krzyżówki regularnie, funkcjonuje w taki sposób, jakby były młodsze o około 10 lat!

Analizie poddano ponad 19 tysięcy osób po 50. roku życia, które wypełniły ankiety dotyczące tego, jak często rozwiązywali krzyżówki i łamigłówki oraz przeszli testy sprawdzające funkcje poznawcze. Zaobserwowano bezpośredni związek pomiędzy częstotliwością tego typu rozrywek a szybkością oraz dokładnością wykonywania zadań testujących funkcje poznawcze, takich jak pamięć rozumowanie czy koncentracja.

 

Nauka i sprawdzenie wiedzy najmłodszych

Krzyżówka online to ponadto świetna zabawa dla najmłodszych i doskonałe podsumowanie lekcji. Nauczyciele zamiast testu mogą w ten sposób sprawdzić, czy uczniowie wszystko zrozumieli, jak dużo zapamiętali czy po prostu powtórzyć nowy materiał.

To także dobry sposób na poszerzenie ich słownictwa. Najmłodsi, nie znając słowa, muszą sięgnąć do słownika czy „pogrzebać” w Internecie. W ten sposób poprawiamy nie tylko ich pamięć, uczymy, utrwalamy zasady ortograficzne, ale także wzbogacamy język. 

Krzyżówki to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale także szansa na poszerzenie swojego słownictwa

 

Poczucie satysfakcji z rozwiązanej krzyżówki

Rozwiązywanie krzyżówki to nie tylko dobra zabawa, ale także duża satysfakcja z odgadnionego hasła czy rozwiązania całej krzyżówki, a w rezultacie większa pewność siebie. W mózgu uwalniana jest dopamina, która poprawia nam nastój oraz daje poczucie radości. 

Pamiętajmy jednak, by dostosować krzyżówkę do naszego poziomu zaawansowania. Jeżeli będzie zbyt trudna, możemy poczuć zniechęcenie lub frustrację, a jeżeli zbyt łatwa – szybko się znudzimy.

 

Krzyżówka online jako sposób na stres

Całodzienny pęd, praca i liczne obowiązki to źródła stresu i frustracji. Tymczasem dzięki krzyżówkom na tyle angażujemy nasz umysł i myśli, że możemy oderwać się na krótszą bądź dłuższą chwilę od codziennych problemów i trosk. 

Kiedy uda nam się ją rozwiązać, zyskujemy lepszy nastrój oraz chętniej podchodzimy do nowych wyzwań. Poprawiamy też naszą koncentrację, zdolność kojarzenia oraz motywację. Wszystko to wpływa na nasze codzienne relacje z otoczeniem, podejście do życia, produktywność, wydajność oraz złagodzenie codziennego stresu.

Podziel się artykułem ze znajomymi! 🙂
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
krzyżówka onlinekrzyżówkiumysł
Share Tweet
Ida Kuśmierczyk

Ida Kuśmierczyk

Skończyłam Marketing na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Przez blisko 20 lat pracowałam w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi. Oprócz grafiki komputerowej, która była i jest nie tylko pracą, ale ogromną pasją, zawsze uwielbiałam pisać. Obecnie pracuję w Centrum szkoleniowo-egzaminacyjnym The Chartered Institute of Marketing – questus. Nowa praca daje mi znacznie więcej możliwości, by rozwijać tę drugą pasję, z czego się niezmiernie cieszę. Pisanie artykułów dla Alberty.org to nie tylko ogromna przyjemność, ale także szansa rozwoju oraz ciągłego poszerzania wiedzy.

You Might Also Like

  • Czas wolny

    3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #39]

  • Rozrywka

    3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #38]

  • Czas wolny

    Rozwój poprzez… uczenie innych – jak nauczanie wpływa na nasz umysł?

No Comments

Leave a reply Cancel reply

alberty

Znajdź nas na Facebooku!

Facebook

Ostatnie publikacje

  • 3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #39]

    10 listopada 2021
  • 3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #38]

    28 października 2021
  • Rozwój poprzez… uczenie innych – jak nauczanie wpływa na nasz umysł?

    20 października 2021
  • Jaką planszówkę wybrać? 5 najlepszych pomysłów na Światowy Dzień Gier Planszowych

    6 października 2021
  • 3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #37]

    29 września 2021

Alberty - innowacyjna platforma wspierająca w podtrzymywaniu aktywności i zdrowia psychofizycznego.

   

©2019 All rights reserved.