Refleks to bardzo ważna, choć nieco pomijana umiejętność. Przydaje się nie tylko w sporcie, ale także za kółkiem, w pracy czy po prostu w codziennym życiu. Niestety, z wiekiem nasza szybkość reakcji spada, co związane jest z budową i funkcjonowaniem naszego mózgu oraz całego układu nerwowego. Czy możemy spowolnić ten proces? Jak poprawić refleks w każdym wieku? Sprawdźmy!
Czym jest refleks?
Refleks to nic innego, jak zdolność szybkiego orientowania się w sytuacji, w której się znajdujemy oraz odpowiedniego reagowania na nią.
Jedni z nas rodzą się z lepszym refleksem, inni muszą nad nim stale pracować. Może to wynikać z faktu, że umiejętność ta często idzie często w parze z inteligencją oraz bystrością naszego umysłu. Za szybkość czasu reakcji odpowiada też plastyczność naszego mózgu, czyli zdolność do zmian jego struktury i funkcji.
Do czego przydaje się refleks?
Dobry refleks to umiejętność, która z pewnością przydaje się w sporcie, zwłaszcza takim, jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka czy tenis. Skuteczność bramkarza czy zawodnika na pozycji obrony zależy bowiem w dużej mierze od umiejętności szybkiego reagowania na dynamiczną sytuację. Ale także podczas rozgrywania partii w jakąkolwiek grę planszową refleks może pomóc w zwycięstwie.
Umiejętność szybkiego reagowania jest także niezwykle ważna na drodze. Coraz większe prędkości rozwijane przez samochody, czy ich stale rosnąca liczba, wymagają dobrego refleksu od wszystkich uczestników ruchu. Dotyczy to zarówno kierowców i rowerzystów, jak i samych pieszych.
Dzięki rozwijaniu tej umiejętności będziemy też lepiej funkcjonować na co dzień – możemy bowiem uniknąć wielu przykrych zdarzeń czy skutecznie pomóc sobie lub innym.
Jak wiek wpływa na refleks?
Jeszcze do niedawna uważano, że komórki nerwowe powstają tylko w okresie dzieciństwa, jednak najnowsze doniesienia naukowe zaczęły temu przeczyć[1]. Oczywiście problemy z refleksem pojawiają się częściej w wieku dojrzałym. Odruchy słabną wraz z wiekiem, a fizyczne zmiany we włóknach nerwowych sprawiają, że tracą one na szybkości przewodzenia. Możemy jednak skutecznie spowolnić ten proces. Wszystko zależy od trybu życia, jaki prowadzimy oraz naszej aktywności umysłowej.
Badacze z Centrum Biologii Molekularnej im. Severo Ocho w Hiszpanii pod kierunkiem M. Llorens-Martín badając strukturę mózgu osób zmarłych pomiędzy 43. a 87. rokiem życia, wykorzystali przeciwciała wyszukujące białka, które biorą udział w procesie neurogenezy, czyli powstawania i dojrzewania nowych neuronów. To one bowiem świadczą o tym, że komórki nadal się rozwijają.[2]
Badanie potwierdziło występowanie białek w hipokampie (części naszego mózgu odpowiedzialnej za naszą pamięć oraz zdolność przyswajania informacji) świadczących o tym, że neurony nadal się tam rozwijały – pomimo „niedziecięcego” wieku!
Ćwiczenia na refleks
Jest wiele ćwiczeń, które skutecznie usprawnią nasz codzienny refleks bez względu na wiek. Mogą to być zarówno aktywności typowo sportowe, jak i różnego typu ćwiczenia umysłu.
Zaczynając od sportu – w rozwijaniu tej przydatnej umiejętności pomocne będą wszelkie zajęcia z piłką. Szczególnie polecamy tenis, zarówno ten ziemny, jak i stołowy. Pamiętajmy jednak, że nawet zwykłe rzucanie piłką i jej łapanie polepszy naszą szybkość reakcji oraz naszą zręczność.
W poprawie elastyczności naszego ciała, a jednocześnie koncentracji i wyciszeniu naszego umysłu pomoże joga. Pobudzi nas do życia, zwiększy zakres ruchu i doda siły. Na portalu Alberty.org możecie znaleźć doskonałe ćwiczenia dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z jogą. Może stanie się ona Waszą nową pasją?
Idealnym sposobem treningu precyzji oraz nauki koncentracji są również wszelkie gry zręcznościowe. Nie tylko doskonale odprężają, wzbudzają wiele emocji, ale również dużo śmiechu. Co ważnie, nie wymagają umiejętności czytania i pisania, dlatego mogą stanowić doskonałe rozwiązanie treningowe dla całej rodziny, nawet jej najmłodszych przedstawicieli. Może na początek poprawiająca refleks gra „Uratuj owoce”?
Aby poprawić plastyczność naszego mózgu oraz refleks warto też sięgnąć po wszelkie sposoby rozwijające naszą spostrzegawczość, jak puzzle, krzyżówki, quizy czy inne ćwiczenia poprawiające funkcjonowanie naszego mózgu.
[1] https://www.ucsf.edu/news/2018/03/409986/birth-new-neurons-human-hippocampus-ends-childhood
[2] https://www.nature.com/articles/s41591-019-0375-9
No Comments