Każdy z nas chce być mądry, zdrowy i szczęśliwy. Aż nie chce się wierzyć, że to gry planszowe mają duży wpływ właśnie na te płaszczyzny. Gry planszowe są jak „społeczny klej” – wpływają na budowanie relacji, bezpiecznie stymulują zdarzenia i zalewają mózg hormonami szczęścia oraz przyjemności.
Mądrość…
Częste, systematyczne rozgrywki w gry planszowe mają bardzo duży wpływ na rozwój mózgu. Regularne granie w gry to swoista „siłownia” dla mózgu. Wpływa pozytywnie na szybkość myślenia, zdolności taktyczne, poprawia pamięć i koncentrację.
Gry planszowe – relaks, zabawa, wspólne spędzanie wolnych chwil
To dotyczy dzieci, dorosłych i starszych…
Każdy wiek jest dobry na gry planszowe, ale o korzyściach później… teraz wracamy do mądrości i zdrowia. W przypadku dzieci, gry planszowe wykorzystują plastyczność mózgu, wspomagają tworzenie nowych połączeń neuronalnych oraz ćwiczenie kreatywności, planowania, przewidywania i logicznego myślenia. W dorosłym życiu przekłada się to na umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, odwagę i logiczne myślenie.
U najmłodszych dzieci proste łamigłówki i układanki rozwijają je intelektualnie i pobudzają wyobraźnię. U dorosłych natomiast spowalniają obumieranie komórek mózgowych. Człowiek aktywny intelektualnie polepsza sprawność umysłową. To taki „aerobik dla umysłu”.
Szczęście….
Grając w gry planszowe mamy kontakt z drugim człowiekiem. W zależności od sytuacji, albo nawiązujemy nowe znajomości, przyjaźnie, albo spędzamy czas z bliskimi, ale prowadzi to do jednego – budowania relacji, obcowania z drugim człowiekiem, a to zawsze wpływa korzystnie na wytwarzanie endorfin w naszym organizmie.
Gry planszowe pozwalają spędzać czas rodzicom i dzieciom. Sprzyja to zacieśnianiu więzi rodzinnych. Podczas zabawy, rodzice mają szansę poznać swoje dziecko, jego temperament i umiejętność przegrywania. Dzieci uczą się cierpliwości i nabierają dystansu do życia.
Dlaczego warto przekonać innych do gier planszowych?
Korzyści płynące z gier planszowych:
- Świetny sposób na relaks i rzucenie wyzwania „szarym komórkom”.
- Rozwój wielu umiejętności, które pozwalają dzieciom lepiej radzić sobie w szkole.
- Utrwalają i scalają więzi rodzinnych.
- Uczą przestrzegania zasad (głównie maluchy).
- Uczą cierpliwości i skupienia.
- Uczą samodzielnego myślenia i są podstawą do samodzielnego rozwiązywania problemów.
- Odciągają od nadużywania smart fonów, tabletów i komputerów.
To wszystko wpływa na rozwój mózgu i przenosi się na nasze życie, którego celem jest bycie szczęśliwym człowiekiem.
Życiowe lekcje dla dziecka grającego w „planszówki”:
- Lekcja podejmowania decyzji (np. gra Monopoly, Rummikub, Szachy, Warcaby)
- Lekcja myślenia strategicznego
- Lekcja ponoszenia konsekwencji za błędne decyzje
- Lekcja kreatywności (gry modowe)
- Lekcja pokory (w przypadku przegranej).
Dzieci uczą się, bawią i wspólnie spędzają wolny czas
Czy jest szansa, że gry planszowe nie znikną z naszego życia?
Na szczęście ziemię zaludnił homo sapiens, gatunek stadny i społeczny, dla którego samotność i odizolowanie to ogromna kara. Dla ludzi izolacja społeczna, brak kontaktu z drugą osobą, to po prostu samotność, a to wiąże się z poważnym ryzykiem zdrowotnym. Hmm… nawet może skrócić życie.
Samotność włącza w naszych mózgach tryb „na przetrwanie”. Wiąże się on z wydzielaniem specyficznych neuroprzekaźników, hormonów, które wprowadzają nas w stan podwyższonego stresu. Ten zaś zaburza nasze funkcjonowanie, obniża odporność organizmu. Widoczny skutek to zmęczenie, lęk, kłopoty ze snem, depresja, podwyższone ciśnienie krwi, zwiększone ryzyko demencji.
I wbrew pozorom, taka niby prosta gra planszowa może tu dużo pomóc. Jak już bowiem wiemy, gry planszowe to nic innego, jak sposób na budowanie relacji. Pozytywne relacje w grupie powodują natomiast, że nasz mózg zalewają hormony niosące nam fizyczną przyjemność, oksytocyna (hormon przywiązania) daje nam poczucie wspólnoty i bezpieczeństwa.
Jest to wartość dodana, która ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, organizację czasu wolnego wręcz wspaniały i znaczący element sfery psycho-bio- społecznej.
Gra planszowa bezpiecznym poligonem emocji
Gry planszowe to bezpieczna aktywność w każdym wieku. Gry mają reguły, których należy przestrzegać. Mamy szanse testować różne scenariusze, ale w jasno określonych ramach. Czasem przegrywamy, ale jest to przegrana kontrolowana.
Gry planszowe to często zwykła fabuła. To nie puzzle, które mają się ułożyć w obrazek, ale opowieść, narracja, w której bierzemy udział, odgrywając rozmaite role. Właśnie dzięki takim grom, stosunkowo niewielkim kosztem zyskujemy na przyszłość gotowe scenariusze zachowań w sytuacjach, które mogłyby być dla nas trudne, gdybyśmy nigdy ich nie „przerobili”.
1 Comment
[…] zatem chcemy w przyszłości cieszyć się dobrą kondycją umysłową, powinniśmy zmuszać nasz mózg do takiego wysiłku […]