Gry komputerowe to z jednej strony doskonała forma spędzania wolnego czasu, a z drugiej, wieczny powód do rodzinnych sporów – o „stratę czasu” i potencjalnie negatywny wpływ gier na nasze zdrowie.
Jak jest naprawdę?
Gry komputerowe mają zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na nasze zdrowie. Często używamy takiego określenia, że „kij ma zawsze dwa końce” i nie inaczej jest z grami komputerowymi. Przedstawimy Państwu zatem wady i zalety, jakie niesie za sobą wirtualna rozrywka.

Gry komputerowe bardzo pozytywnie wpływają na pracę naszego mózgu.
Zacznijmy od negatywów…
- Strata czasu – jeżeli ktoś zaniedbuje swoje podstawowe obowiązki i poświęca cały swój czas na gry komputerowe – możemy uznać tego rodzaju aktywność za formę marnotrawstwa. Jeśli jednak robimy to w wolnych chwilach i w formie relaksu, możemy uznać gry za formę organizacji czasu wolnego.
- Uzależnienie – gry komputerowe mogą uzależnić, a wciągają na tyle, że zdarza się, że osoby grające nie reagują na innych domowników tylko całkowicie „przenoszą się” w świat danej gry. To typowa reakcja jak przy innych zaburzeniach uzależnieniowych. Walka z uzależnieniem jest trudna, podobna do uzależnień od alkoholu, papierosów, narkotyków… te jednak wyniszczają organizm jeszcze w inny sposób. Reakcja odstawienia może być bardzo różna. Brak możliwości zagrania w grę może powodować nerwowość, złe samopoczucie, agresję, apatię a nawet depresję.

Gry komputerowe mogą uzależnić
- Przenoszenie wirtualnej przemocy do rzeczywistości – Nie jest to reguła, ale rzeczywiście taka sytuacja może mieć miejsce. Bardziej podatne na przemoc wirtualną są na pewno dzieci i to z pewnością należy kontrolować i ograniczać.
Pozytywne strony gier komputerowych:
- bardzo popularny sposób spędzania wolnego czasu,
- poprawa koncentracji,
- lepsze radzenie sobie z zadaniami przestrzennymi,
- zwiększenie umiejętności kognitywnych, które potem wykorzystywane są w codziennym życiu,
- poprawa uwagi, pamięci i rozumowania,
- poprawa funkcjonowania poznawczego – pamięć, uwaga czy wrażliwość na bodźce zakłócające,
- poprawa zdolności do monitorowania szybko przemieszczających się przedmiotów,
- przeciwdziałanie procesom starzenia się mózgu.
A co z ruchem…
Gry komputerowe kojarzą się zwykle z siedzeniem przy komputerze, jednak na ratunek „uziemionym” graczom przyszli producenci gier i konsol nastawionych na ruch. Są to gry taneczne, sportowe i familijne, które wymagają dużego wysiłku i ogromnej koncentracji. W tego typu grach, które wymagają fizycznego zaangażowania możemy poprawić kondycję fizyczną oraz popracować nad wagą.
Bardzo polecane są również gry familijne. Mamy tutaj do czynienia z rodzinnym zagospodarowaniem czasu wolnego, głównie w deszczowe dni, gdyż zdecydowanie preferujemy ruch na świeżym powietrzu. Jest tu wyznaczanie celów, rywalizacja, wysiłek fizyczny i bycie razem. To zdecydowane pozytywy gier komputerowych i nie powinny być traktowane jako strata czasu.

Gry familijne mogą być świetnym sposobem na zagospodarowanie wolnego czasu w gronie rodziny
Gry komputerowe wpływają na strukturę i aktywność naszego mózgu…
Tak, to prawda, jest to poparte badaniami naukowymi, które wykazują, że granie może zmienić sposób działania mózgu oraz jego strukturę. Zaobserwowano, że grupa graczy w porównaniu do osób rzadziej sięgających po gry miała większą liczbę włókien nerwowych łączących obszary ciemieniowe i potyliczne mózgu. Regiony te są zaangażowane miedzy innymi w przetwarzanie informacji wzrokowo-przestrzennych.
Gry komputerowe coraz częściej wykorzystywane są więc w rehabilitacji i postrzegane za skuteczny środek do pobudzenia pracy mózgu i poprawy wielu funkcji z nim związanych.
Reasumując, gry komputerowe to nie zło, wręcz przeciwnie. Jeśli nie przesadzamy z czasem, jaki na nie poświęcamy, mogą być one bardzo pożyteczne dla funkcjonowania naszego mózgu.
No Comments