• Facebook
  • email
  • Twitter
  • Linkedin
Alberty
Nauka, Umysł 0

Nauka angielskiego od podstaw – dlaczego to dobry pomysł w każdym wieku?

By Anna Walkiewicz · On 22 lipca 2020
Podziel się artykułem ze znajomymi! 🙂
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Wiele osób jest przekonanych, że naukę języka obcego należy rozpocząć w wieku dziecięcym, ponieważ im później się zacznie, tym trudniej będzie. Dzieci rzeczywiście mają zdolność szybkiego “wchłaniania” nowych informacji, natomiast nie zmienia to faktu, że na naukę języka nigdy nie jest za późno. Ponadto, okazuje się, że dojrzały wiek i zdobyte doświadczenie sprawiają, że nauka języka przychodzi nam łatwiej.

 

Korzyści płynące z nauki języka angielskiego 

Wielu rodziców decyduje się na zapisanie dzieci na naukę języka angielskiego bardzo wcześnie. Ponieważ mózg dziecka nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, jest bardziej plastyczny i nauka nowych rzeczy przychodzi łatwiej. Co więcej, psycholog Paweł Bochański twierdzi, że dziecko można oswajać z językiem jeszcze przed urodzeniem, dzięki czemu później nauka przyjdzie mu łatwiej .

Wśród dzieci zaobserwowano związek pomiędzy procesem nauki języka obcego a ulepszeniem inteligencji kognitywnej, czyli zdolności pozajęzykowych, głównie motorycznych. Widoczne jest to między innymi w umiejętności wiązania sznurowadeł, raczkowaniu, wspinaczce oraz, co ciekawe, w nauce mowy ojczystej.

 

Naukę języków warto zacząć już od najmłodszych lat

 

Uczenie się nowych rzeczy stanowi gimnastykę dla naszego umysłu. Ponieważ nauka języka zmusza nas do kojarzenia większej liczby faktów, słów i dźwięków, stajemy się dzięki temu bardziej kreatywni. Oprócz tego poprawiamy koncentrację i wrażliwość językową. – dzięki nauce jednego języka obcego, łatwiej nam będzie uczyć się kolejnych.

Nauka języka wspomaga także wielokierunkową percepcję, czyli zauważanie różnic. Badania pokazują, że małe dzieci wychowujące się w środowisku wielojęzycznym (np. kiedy w domu mówi się po polsku i po angielsku), będą później w stanie odróżnić od siebie inne języki, nawet jeśli się ich nie uczą, albo nawet ich nie znają (np. francuski i hiszpański). U dzieci uczących się języka obcego można zaobserwować też umiejętność wielozadaniowości.

 

Czy na naukę języka angielskiego może być za późno?

Istnieje powszechne, mylne przekonanie, że im człowiek starszy, tym trudniej będzie mu nauczyć się języka obcego. Badanie Any Ines Asaldo z kliniki geriatrycznej w Montrealu udowodniły, że nie ma żadnej znaczącej różnicy w przyswajaniu słówek z obcego języka (w tym przypadku hiszpańskiego) pomiędzy osobami młodymi, a seniorami po 65. roku życia. Obydwie grupy wykazały tę samą wydajność uczenia się.

 

Badania pokazują że nie ma żadnych zależności między wiekiem a skutecznością języka obcego

 

Ponadto, badanie wykazało aktywowanie u osób starszych niektórych obszarów pamięci, czego nie zaobserwowano u ludzi młodych. Jest to zasługa pamięci semantycznej, która gromadzi wiedzę ogólną o świecie. Osoby starsze ucząc się języka, odwołują się do wiedzy i skojarzeń zdobytych w trakcie swojego z reguły bogatszego, niż u osób młodszych życia. Okazuje się to bardzo pomocne w procesie uczenia się nowych rzeczy, w tym języka.

Badania Alana Baddeleya z Uniwersytetu w York pokazały, że proces nauki języka obcego może opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera i demencji o co najmniej pięć lat. Znajomość drugiego języka aktywuje pamięć roboczą, dzięki czemu mózg jest stymulowany w o wiele większym stopniu niż mózg osoby jednojęzycznej. Dzięki temu opóźniamy też znacząco proces starzenia się mózgu.

Zdolność mózgu do tworzenia nowych połączeń nerwowych (neuroplastyczność) pozwala na nieustanne modelowanie go podczas procesu uczenia się. Pamiętajmy jednak, że jest to proces odwracalny, dlatego tak ważne jest, aby wciąż ćwiczyć. Podczas nauki języka angielskiego, należy nieustannie uczyć się czegoś nowego (np. słów), aby nieprzerwanie trenować umysł i tworzyć nowe neuropołączenia.

Podziel się artykułem ze znajomymi! 🙂
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
angielskijęzyki obcenauka w każdym wieku
Share Tweet
Avatar

Anna Walkiewicz

You Might Also Like

  • Czas wolny

    3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #22]

  • Czas wolny

    3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #21]

  • Czas wolny

    3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #20]

No Comments

Leave a reply Cancel reply

alberty

Znajdź nas na Facebooku!

Facebook

Ostatnie publikacje

  • 3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #22]

    20 stycznia 2021
  • 3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #21]

    13 stycznia 2021
  • Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

    6 stycznia 2021
  • 3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #20]

    30 grudnia 2020
  • 5 pomysłów na ciekawe Święta – bożonarodzeniowa rozrywka w służbie umysłowi!

    23 grudnia 2020

Alberty - innowacyjna platforma wspierająca w podtrzymywaniu aktywności i zdrowia psychofizycznego.

   

©2019 All rights reserved.