Mózg, podobnie jak ciało można ćwiczyć, aby poprawić jego kondycję i sprawność. Bardzo popularnym terminem jest ostatnio fitness dla mózgu, określany także jako trening mózgu czy neurobik (aerobik dla naszych neuronów). Co niezwykle ważne, odpowiednio przeprowadzony fitness mózgu będzie miał znaczący wpływ na opóźnienie procesu starzenia się mózgu oraz ogólną poprawę jego funkcjonowania!
Czym jest fitness dla mózgu?
Fitness dla mózgu ma działanie analogiczne do fitnessu dla ciała. Jeśli regularnie chodzimy na siłownię i stawiamy naszemu ciału coraz większe wyzwania, w efekcie będziemy cieszyć się nienaganną sylwetką, doskonałą kondycją i lepszym samopoczuciem. Dokładnie tak samo zadziała to, gdy będziemy regularnie ćwiczyć mózg i stawiać mu coraz trudniejsze zadania intelektualne.
Pojęcie gimnastyki umysłowej wprowadzili: neurobiolog Lawrence Katz i pisarz Manning Rubin, którzy wyciągnęli wnioski ze znanego powszechnie faktu. Jeśli bowiem każdego dnia wykonujemy te same czynności w ten sam sposób, to trudno skoncentrować się na czymś nowym. W efekcie pogarsza się nasza pamięć, koncentracja i uwaga. Procesy poznawcze słabną, a połączenia między neuronami zaczynają zanikać.
Co nam daje fitness mózgu?
Regularne ćwiczenia umysłowe poprawiają nasze procesy poznawcze i ogólną kondycję mózgu, ale nie tylko. Na przykład trening pamięci poprawia zarówno samą pamięć, jak i grubość kory mózgowej i ilość istoty białej, dzięki czemu impulsy pomiędzy komórkami nerwowymi przepływają szybciej.
Innymi słowy, fitness dla mózgu pomaga zachować mózg w doskonałej kondycji. Każde wyzwanie rzucone umysłowi jest dla niego bardzo dobre. Co więcej, dbając o mózg, dbamy także o lepsze samopoczucie. Na przykład nie denerwujemy się, że znowu o czymś zapomnieliśmy, ponieważ dzięki ćwiczeniom pamięci takie zapominanie już nam nie grozi.
Jak wspomagać umysł? Jak uprawiać fitness dla mózgu?
Jak wspomnieliśmy wyżej, każde wyzwanie intelektualne będzie miało ogromny wpływ na kondycję naszego mózgu. Najważniejsze jest jednak, żeby trening dla mózgu odbywał się w sposób regularny i sprawiał nam przyjemność. Należy zapewnić sobie różnorodność ćwiczeń i znaleźć takie, które nie będą nas nudzić i męczyć.
Najłatwiej trenować mózg zmuszając go do uczenia się nowych rzeczy. Tak naprawdę to może być cokolwiek – możemy na przykład zacząć myć zęby lewą ręką, a nie prawą jak dotychczas, nauczyć się grać w ping-ponga albo rozpocząć naukę języka obcego. Kiedy zmuszamy mózg do aktywności, zawsze będzie to miało na niego dobry wpływ.
Pamiętajmy także, że nie musimy od razu rzucać się na głęboką wodę i uczyć się rzeczy trudnych. Fitness dla mózgu musi być dostosowany do nas i naszych umiejętności. Metoda małych kroków okazuje się tutaj najlepszym wyborem. Stawiając sobie nierealne wyzwania możemy bowiem bardzo szybko się zniechęcić.
Fitness mózgu na Alberty
Na platformie Alberty mamy dostęp do wielu materiałów, które zostały wybrane właśnie po to, aby wspomagać pracę naszych umysłów – każdy z pewnością znajdzie tam coś dla siebie. Można zagrać w gry, które poprawiają pamięć, koncentrację czy spostrzegawczość. Gry to nie tylko trening dla mózgu, ale także wyśmienita rozrywka intelektualna. A czy jest coś lepszego niż łączenie przyjemnego z pożytecznym?
Oprócz grania w gry możemy także posłuchać wykładów i audiobooków. Na Alberty znajdziemy również krzyżówki, sudoku czy “wisielca”. Wystarczy nawet 15 minut dziennie takiej aktywności, aby spowolnić nieuchronny proces starzenia się mózgu i cieszyć się jego dobrą kondycją na długo!
No Comments