• Facebook
  • email
  • Twitter
  • Linkedin
Alberty
Rozrywka, Umysł 0

Jak zapamiętujemy informacje? Poznaj tajniki pamięci!

By Anna Walkiewicz · On 24 czerwca 2021
Podziel się artykułem ze znajomymi! 🙂
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Jak to możliwe, że niektórzy potrafią bez problemu zapamiętać wiele numerów telefonu, wymieniać skomplikowane ciągi cyfr lub sumować w pamięci liczbę oczek na kostkach domino? Ludzki mózg jest w stanie zakodować w pamięci niemal nieskończoną liczbę danych, jeśli odpowiednio się do tego przygotuje. Co więcej, odpowiednio trenowany umysł będzie mógł z czasem zapamiętywać coraz więcej informacji.

 

Ile właściwie informacji zapamiętujemy?

Każdego dnia do naszego mózgu trafia niezliczona ilość informacji. Wydaje się zatem logiczne, że nie jesteśmy w stanie zapamiętać ich wszystkich, ponieważ jest ich po prostu za dużo. Wszystkie dane, które nas otaczają, trafiają od razu do pamięci krótkotrwałej i są tam przechowywane przez kilka sekund, o ile nie uznamy ich za ważne. Aby pamiętać informacje na dłużej, musimy sklasyfikować je jako ważne.

Najwięcej informacji dociera do nas za pośrednictwem wzroku, jednak jeśli nie będziemy się na nich skupiać, mózg wymaże je z pamięci, aby zrobić miejsce dla tych bardziej istotnych. Na przykład, jeśli podczas rozmowy z kimś obserwujemy zatrzymujące się na przystanku autobusy, nie zapamiętamy, w jakiej kolejności pojawiała się dana linia, ponieważ nie jest to dla nas w tym momencie ważne.

 

Dlaczego zapominamy niektóre informacje?

Pamięć krótkotrwała (zwana też pamięcią roboczą) ma ograniczoną pojemność i z tego powodu nie jesteśmy w stanie zapamiętać wszystkiego, co do niej trafia. Aby lepiej zapamiętywać informacje, należy poprawić pojemność pamięci roboczej. Nauka jakiejkolwiek nowej umiejętności (np. słówek w języku obcym lub listy zakupów) to doskonały sposób na trening pamięci krótkotrwałej.

Bardzo ważny jest także etap przejścia informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej, w której przetrwa o wiele dłużej i będziemy mogli ją stamtąd wydobyć. Tutaj pomocne okaże się powtarzanie i utrwalanie. Warto także zaangażować mózg jeszcze bardziej tworząc odpowiednie skojarzenia. Dzięki temu informacja łatwiej przejdzie do pamięci długotrwałej.

pamięć język angielski nauka umysł

Nauka języka angielskiego świetnie wspomaga pamięć

 

Czy na naukę technik pamięci może być za późno?

Wiele osób uważa, że wraz z wiekiem bezpowrotnie traci się wiele procesów poznawczych, a pamięć jest tą funkcją, która ulega pogorszeniu najszybciej. Proces starzenia się mózgu i zanikania połączeń między neuronami jest zupełnie naturalny i czeka każdego z nas, jednak nie oznacza to, że mamy po prostu „złożyć broń” i poddać się bez walki. Mózg można trenować w każdym wieku!

Badania pokazują, że pamięć nawet u osób starszych można znacznie odmłodzić za pomocą ukierunkowanego treningu. Mózg można trenować dokładnie tak, jak trenuje się ciało. Jeśli konsekwentnie będziemy zmuszać go do aktywności, poprawimy jego kondycję i z pewnością będziemy cieszyć się dobrą pamięcią przez bardzo długo.

 

Jak trenować pamięć?

Istnieje wiele technik zapamiętywania, wśród których można wymienić na przykład technikę tworzenia skojarzeń, układanie wierszyka lub piosenki, aby łatwiej zapamiętać skomplikowaną informację lub po prostu powtarzanie i utrwalanie, które daje ogromne efekty. Pamięć można trenować również dzięki dostępowi do Internetu.

Na platformie Alberty.org możemy znaleźć wiele zasobów, które okażą się pomocne w pracy nad umysłem. Warto wspomnieć, że już samo czytanie artykułu naukowego zmusza mózg do aktywności i pozwala zapamiętać informacje, które uznamy za interesujące lub ważne. Oprócz tego znajdziemy tam wiele gier przeznaczonych właśnie do ćwiczenia pamięci.

Pamiętajmy, że trening mózgu musi sprawiać przyjemność, dlatego warto przeszukać platformę i znaleźć coś odpowiedniego. Jeśli będziemy się zmuszać, żeby coś zapamiętać lub dane ćwiczenie będzie dla nas, po prostu, nudne, na pewno nie poprawimy jakości naszej pamięci, a dodatkowo możemy szybko się zniechęcić. Tylko treningi wykonywane z przyjemnością przyniosą ogromne korzyści dla pamięci.

Podziel się artykułem ze znajomymi! 🙂
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
informacjepamięćtajniki pamięcizapamiętywanie
Share Tweet
Avatar

Anna Walkiewicz

You Might Also Like

  • Czas wolny

    3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #39]

  • Rozrywka

    3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #38]

  • Czas wolny

    Rozwój poprzez… uczenie innych – jak nauczanie wpływa na nasz umysł?

No Comments

Leave a reply Cancel reply

alberty

Znajdź nas na Facebooku!

Facebook

Ostatnie publikacje

  • 3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #39]

    10 listopada 2021
  • 3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #38]

    28 października 2021
  • Rozwój poprzez… uczenie innych – jak nauczanie wpływa na nasz umysł?

    20 października 2021
  • Jaką planszówkę wybrać? 5 najlepszych pomysłów na Światowy Dzień Gier Planszowych

    6 października 2021
  • 3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #37]

    29 września 2021

Alberty - innowacyjna platforma wspierająca w podtrzymywaniu aktywności i zdrowia psychofizycznego.

   

©2019 All rights reserved.