Decoupage – co to takiego?
To przede wszystkim wspaniała forma zagospodarowania wolnego czasu. Jest to technika zdobienia, która polega na oklejaniu przedmiotów papierem, a następnie ich lakierowaniu w celu ich zabezpieczenia. Zdobić możemy praktycznie wszystko: szkło (butelki, filiżanki, kubki, wazony), drewno (serwetniki, pudełka, pojemniki itp.) czy styropian (np. jajka jako ozdoby wielkanocne). Techniką decoupagu można ozdabiać krzesła, meble… po prostu wszystko.
Wg. Wikipedii – jest to technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (praktycznie każdą powierzchnię: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika,) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Wzór z papieru nakleja się na wybraną powierzchnię, pokrywa wieloma warstwami papieru tak, aby całkowicie wtopił się w tę powierzchnię i nie był wyczuwalny przy dotknięciu.
Czy to jest trudne?
Zupełnie nie, ale zależy to od wielu czynników np. zdolności manualnych osoby, która chce wykonać coś techniką decoupage. Jak każdy wyrób rękodzielniczy wymaga pomysłu, dokładności i precyzji.
Aby ozdobić jakiś wybrany przez nas przedmiot musimy mieć tylko serwetkę, z której wytniemy wzór, klej oraz lakier.
Jakie czynności wykonujemy po kolei?
- Przygotowujemy przedmiot, który chcemy ozdobić oraz materiały, o których piszemy powyżej.
- Wycinamy wzór, który chcemy przykleić na przedmiot.
- Przy pomocy płaskiego pędzla nanosimy klej na miejsce, w którym chcemy przykleić wzór.
- Nakładamy wyciętą serwetkę czy papier i delikatnie wygładzamy od środka do brzegów, co pozwoli nam mieć pewność, że dokładnie przykleimy w każdym miejscu.
- Po wyschnięciu pokrywamy wzór klejem również przy pomocy płaskiego pędzelka.
- Gdy klej wyschnie całość pokrywamy lakierem 2 lub 3 razy.
Sami Państwo widzicie, że technika decoupage wymaga przede wszystkim chęci i zaangażowania. Oczywiście precyzja jest tu mile widziana, ale nie jest to trudny rodzaj dekoratorstwa.
Każda pora roku może spowodować, że chcemy właśnie w ten sposób spędzać czas wolny
Jesienią i zimą, możemy ozdabiać bombki na choinkę, dzięki temu przede wszystkim zagospodarowujemy sobie czas wolny, co w rezultacie daje nam poczucie sprawstwa i własnej wartości, a nasza choinka będzie piękna
i nowoczesna, a przede wszystkim nasza.
Wiosną i latem, gdzie każdy z nas chce coś odświeżyć w naszych domach, możemy wykorzystać technikę decoupage do odnowienia mebli czy drobiazgów, które dodadzą świeżości w naszych domach.
Poza tym techniką decoupage można wykonać prezenty dla najbliższych czy znajomych na przeróżne okazje. To jest fajny pomysł, który pozwoli nam obdarować bliskie osoby przepięknym rękodziełem.
Decoupage- hobby czy biznes?
Oczywiście może być i to i to… Hobby, jako doskonała forma spędzania wolnego czasu w domu, czy na jakiś grupowych zajęciach rękodzielniczych.
Biznes, gdyż rękodzieło jest teraz bardzo cenione i z pewnością dość łatwo sprzedawalne. Można zacząć od wykonywania zamówień od znajomych, którzy zechcą zrobić dla swoich bliskich tace, pudełka na chusteczki, herbatę czy biżuterię nawet bardzo osobiste ze zdjęciami bliskich osób.
Istnieje teraz dużo narzędzi pozwalających poprzez Internet prowadzić sprzedaż i może to być sposób na życie, czy po prostu na zarabianie pieniędzy. Można również skorzystać z profili społecznościowych czy ogłoszeniowych. Przydatna z pewnością będzie metoda marketingu szeptanego, który przynosi dość dobre efekty.
Decoupage jest jedną z form terapii zajęciowej
Decoupage jest jedną z form terapii zajęciowej zwanej arteterapią. Arteterapia jest to leczenie przez sztukę. Jest to bardzo popularna forma terapii zajęciowej, która jest stosowana w Warsztatach Terapii Zajęciowej, Domach Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domach Pomocy, a także w Klubach Seniora.
Decoupage akurat jest taką forma terapii przez sztukę, którą można wykonywać w domu bądź ze znajomymi. Poza pięknym rękodziełem, które wykonamy metodą decoupage możemy osiągnąć inne cele, które zdecydowanie są wartością dodaną. Są to:
- poprawa funkcjonowania poznawczego, emocjonalnego i fizycznego,
- kształtowanie wyobraźni i inwencji twórczej,
- poprawa motoryki małej (sprawności manualnej),
- rozwijanie sfery sensorycznej,
- kształtowanie samodzielności i konsekwencji w działaniu,
- spędzanie czasu wolnego w sposób twórczy,
- rozładowywanie negatywnych emocji,
- wyzwalanie pozytywnych emocji,
- poczucie sprawstwa,
- podniesienie własnej wartości.
Są to wartości dodane, które sprawiają, że zarówno nasz umysł jak i sprawność manualna pozostaną na długo w dobrej kondycji.
Jeszcze ciekawostka…
Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper” , czyli wycinać. Decoupage to rękodzieło, przedmioty artystyczne, które robimy sami. Cokolwiek zrobimy, jeśli jest piękne i zachwyca naszą rodzinę i znajomych, możemy także zachwycić innych ludzi, którzy docenią naszą pracę nie tylko pochwałami, ale także zakupem naszych małych dzieł.
No Comments