• Facebook
  • email
  • Twitter
  • Linkedin
Alberty
Czas wolny 0

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

By Anna Walkiewicz · On 6 stycznia 2021
Podziel się artykułem ze znajomymi! 🙂
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Tradycja postanowień noworocznych istnieje od niepamiętnych czasów. I choć założenia na nadchodzące 12 miesięcy bywają bardzo różne, nie ulega wątpliwości, że stawianie sobie celów i dążenie do nich, ma na nas ogromny, pozytywny wpływ.

Często jednak bardzo szybko zapominamy o postanowieniach i nigdy ich nie spełniamy. Co zrobić, aby tego uniknąć? Jak sprawić, żeby wytrwać w swoich postanowieniach?

  

Dlaczego nie realizujemy postanowień noworocznych?

Bardzo często zdarza się, że rezygnujemy z postanowień noworocznych… niedługo po tym, gdy je sobie założyliśmy. Kiedy sylwestrowe emocje opadną, zaczynamy zastanawiać się nad postawionymi celami i szukać dla siebie wymówek. Jest to związane z istnieniem dwóch rodzajów mechanizmów: procesami samokontroli i procesami samoregulacyjnymi.

Procesy samokontroli dyscyplinują nas do wytrwania w realizacji celu, a procesy samoregulacyjne to te, które wprowadzamy, aby poprawić swoje samopoczucie. Bardzo ważne jest zachowanie równowagi między nimi – jeśli od razu będziemy się nagradzać, zyskamy dobre samopoczucie, jednak po chwilowej przyjemności nadejdzie refleksja, że nie udało nam się wytrwać i jesteśmy nieskuteczni. W efekcie rezygnujemy z postanowień.

 

Początkowy zapał i chęć realizacji postanowień noworocznych często mija

 

Kolejną przeszkodą w realizacji postanowień jest brak umiejętności stawiania sobie celów. Wyznaczamy założenia, które są zbyt ogólne, na przykład “będę jeść mniej”, “będę bardziej aktywny” – w takiej sytuacji mózg nie dostaje konkretnych instrukcji działania i sami nie wiemy, co robić, żeby osiągnąć zamierzony efekt. Nie możemy również w żaden sposób zmierzyć postępów.

Wybierając postanowienia noworoczne warto zwrócić uwagę nie tylko na to, co chcemy osiągnąć, ale również na to, w jaki sposób możemy to zrobić. Nieodpowiednio sformułowane postanowienia i brak znajomości sposobów na ich osiągnięcie powodują frustrację, złe samopoczucie i w efekcie porzucenie planów o zmianie swoich nawyków.

 

Po pierwsze – wyznacz realny, mierzalny cel

Wybierając postanowienia noworoczne, pamiętajmy o tym, żeby wyznaczyć sobie konkretny cel, który realnie możemy osiągnąć. Jeśli naszym postanowieniem jest np. zdrowy i aktywny tryb życia, celem nie może być “w kwietniu przebiegnę maraton”, ponieważ będziemy mieć zdecydowanie za mało czasu na przygotowania. Zamiast tego warto postanowić “będę biegał 15 minut dziennie raz w tygodniu”. Nierealne postanowienia przeradzają się w porażki i skutecznie demotywują do walki o swoje cele.

Nie możemy też przesadzać z liczbą postanowień, ponieważ może się okazać, że po prostu braknie nam czasu, aby spełnić je wszystkie. Planując postanowienia noworoczne trzeba dokładnie przekalkulować, ile czasu dziennie będziemy potrzebować na ich wykonywanie. Zbyt dużo celów do osiągnięcia może także sprawić, że nie wystarczy nam czasu na te codzienne nawyki, które poprawiają nasze samopoczucie. To zaś może doprowadzić do frustracji i w efekcie kolejnych niedotrzymanych postanowień.

 

Nie ma sensu zakładać zbyt wielu celów do spełnienia

 

Po drugie – publicznie zadeklaruj swoje postanowienia

Zakomunikowanie swoich noworocznych postanowień jak największej liczbie osób może nam pomóc w ich realizacji. Każdy z nas chce być w oczach innych postrzegany jako osoba konsekwentna, dlatego będziemy mieć dodatkową motywację, żeby wytrwać w postanowieniach.

Dodatkowo, nasi bliscy będą prawdopodobnie pytać o postępy w pracy nad postanowieniami. O wiele łatwiej i przyjemniej jest chwalić się sukcesami, niż rozmawiać o porażkach, dlatego w trosce o swoje samopoczucie, będziemy robić wszystko, aby osiągnąć cel. Oprócz tego, może uda nam się przekonać innych do wspólnej pracy nad tym samym postanowieniem – a to dodatkowa motywacja.

 

Po trzecie – przygotuj się także na niepowodzenia i nie poddawaj się

W każdy proces przemiany zawsze wpisane są drobne niepowodzenia i potknięcia. Na przykład, mając postanowienie, że wyeliminujemy słodycze z diety, jesteśmy narażeni na ewentualną chwilę słabości, podczas której zjemy kawałek ciasta. W efekcie obniża się nasze samopoczucie, czujemy się niekonsekwentni i słabi, w efekcie powoli odpuszczamy sobie dietę myśląc, że i tak nic z tego nie będzie.

To duży błąd. Nie należy odpuszczać tylko dlatego, że przydarzyło nam się małe niepowodzenie. Robiąc dwa kroki do przodu i jeden do tyłu, w efekcie dojdziemy do celu – droga będzie jedynie odrobinę dłuższa. Najważniejsze to nie poddawać się po jednym potknięciu i dalej konsekwentnie dążyć do osiągnięcia celu.

 

Nawet jeśli dopadła nas chwila słabości, nie powinniśmy od razu odpuszczać postanowień

 

Po czwarte – ułatw to sobie

Bardzo trudno jest wytrwać w postanowieniach noworocznych, jeśli wszędzie dookoła znajdujemy pokusy, które mogą nas rozpraszać i utrudniać osiągnięcie celu. Jeśli postanowisz wyeliminować słodycze ze swojej diety, usuń je ze swojego domu i unikaj działu ze słodyczami na zakupach w supermarkecie. Jeśli nie będziemy mieć słodyczy na linii wzroku, łatwiej będzie o nich nie myśleć.

Zastanów się również, czy postanowienie o jedzeniu jabłek zamiast słodyczy będzie dla ciebie dobre, jeśli nienawidzisz jabłek. Zmuszanie się do czegoś, czego po prostu nie lubimy, winduje poziom trudności osiągnięcia celu bardzo wysoko. Dlatego zamiast znienawidzonych jabłek, poszukajmy alternatywy, dzięki której ułatwimy sobie wytrwanie w postanowieniu.

 

I po piąte – dbaj o siebie

Bardzo trudno jest wytrwać w postanowieniu, gdy nasz organizm jest zmęczony i niewyspany, a my nie czujemy się szczęśliwi. Musimy zatem przede wszystkim zadbać o swoje samopoczucie – wysypiać się, by od rana mieć siłę i motywację do osiągnięcia celu. Oprócz dbania o ducha, zadbajmy też o ciało – o prawidłowe nawodnienie organizmu, dobrą kondycję włosów, skóry i paznokci.

Naukowcy udowodnili także, że dbanie o dobre relacje z innymi ma wpływ na wydzielanie dopaminy (hormonu szczęścia), która pomaga nam kontrolować zachcianki i motywuje nas do działania. Dopamina jest idealnym hormonem dla osób, które chcą sprostać swoim noworocznym postanowieniom.

Podziel się artykułem ze znajomymi! 🙂
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
2021jak wytrwać w postanowieniachpostanowienia noworoczne
Share Tweet
Avatar

Anna Walkiewicz

You Might Also Like

  • Czas wolny

    3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #22]

  • Czas wolny

    3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #21]

  • Czas wolny

    3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #20]

No Comments

Leave a reply Cancel reply

alberty

Znajdź nas na Facebooku!

Facebook

Ostatnie publikacje

  • 3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #22]

    20 stycznia 2021
  • 3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #21]

    13 stycznia 2021
  • Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

    6 stycznia 2021
  • 3 ćwiczenia, które pobudzą Twój umysł [Trening umysłu #20]

    30 grudnia 2020
  • 5 pomysłów na ciekawe Święta – bożonarodzeniowa rozrywka w służbie umysłowi!

    23 grudnia 2020

Alberty - innowacyjna platforma wspierająca w podtrzymywaniu aktywności i zdrowia psychofizycznego.

   

©2019 All rights reserved.