Gra książkowa (lub inaczej gra paragrafowa) to książka interaktywna, która przypomina poniekąd grę komputerową. Stawia czytelnika przed różnymi wyborami, dzięki czemu ma on realny wpływ na to, jak potoczy się fabuła. Okazuje się także, że gry książkowe pozytywnie działają na nasz umysł, mając dobroczynne skutki dla wielu procesów poznawczych.
Czym są gry paragrafowe?
Gry książkowe, zwane inaczej grami paragrafowymi to najprościej mówiąc książki, których nie czytamy wedle kolejności stron, a zgodnie ze wskazówkami. Czytanie rozpoczynamy od pierwszej strony i po kilku lub kilkunastu zdaniach książka stawia nas przed jakimś wyborem. W zależności od podjętej decyzji, przenosimy się następnie na wskazany rozdział lub paragraf (stąd nazwa), zazwyczaj wiele stron dalej. Często są one w formie komiksu.
Za każdym razem jesteśmy przenoszeni do innych stron, zarówno kolejnych jak i poprzednich. Taki rodzaj gry wymaga od nas przyjęcia określonej roli – zazwyczaj jest to rola głównego bohatera. Musimy postawić się w jego sytuacji i dokonać w jego imieniu wyborów, które niosą za sobą konsekwencje w fabule. Zazwyczaj takie książki oferują więcej niż jedno zakończenie, dzięki czemu możemy modyfikować wybory przy kolejnej rozgrywce i uzyskać inny efekt.
W wielu grach książkowych możemy zdobywać różne przedmioty i umiejętności, które musimy zapisywać na osobnej kartce, aby o nich pamiętać. W trakcie gry zmieniają się także parametry, takie jak np. punkty życia czy zdrowia, a w przypadku niektórych pozycji znacząco zmienia się czas, w którym rozgrywa się akcja. Tego typu cechy gry paragrafowej sprawiają, że rozgrywka może trwać bardzo długo, ale jest jednocześnie bardzo wciągająca.
Gry paragrafowe są bardzo popularne wśród dzieci i młodzieży ze względu na swoje podobieństwo do gier komputerowych. Rodzice natomiast chętnie takie gry dzieciom kupują, ponieważ istnieje powszechne przekonanie, że czytanie książek jest dla dzieci o wiele lepsze niż gra na komputerze.
Gatunki gier paragrafowych
Istnieją różne gatunki gier książkowych. Niektóre z nich (jak na przykład gry labiryntowe) mogą wymagać od czytelnika rysowania mapy odkrytego obszaru. Oprócz tego wiele książek może zawierać instrukcje do prowadzenia walk, które musimy zapamiętać, aby odnieść zwycięstwo w potyczce. Akcja takiej gry jest bardzo dynamiczna i polega głównie na prowadzeniu walk, bardziej niż na konkretnej fabule.
Mniej dynamiczną akcją cechują się gry fabularne, w których nie eksplorujemy miejsc i nie musimy decydować, w jaki sposób się po nich poruszać, natomiast mamy realny wpływ na fabułę, która w przeciwieństwie do gier labiryntowych jest bardzo rozbudowana. W przypadku tego gatunku, zdarza się, że musimy w trakcie gry rozwiązać jakąś zagadkę na podstawie wcześniej zebranych informacji.
Wśród pozycji możemy znaleźć także gry mieszane, które zawierają cechy obydwu wyżej wymienionych gatunków. Fabuła jest rozbudowana, ale jednocześnie musimy poruszać się po obszarze, którego mapę należy rozrysować, prowadzić walki i pilnować statystyk takich jak poziom życia czy posiadane przedmioty. Ten rodzaj gry paragrafowej jest najbardziej skomplikowany.
Jak gry paragrafowe działają na nasz umysł?
Oczywiście gry książkowe nie są zarezerwowane wyłącznie dla dzieci i młodzieży. Zagrać w taką grę może każdy, bez względu na wiek. I dla każdego będzie to miało niewątpliwie dobroczynny wpływ pod wieloma względami. Wiadomo bowiem, że czytanie książek (jak również słuchanie audiobooków) samo w sobie niesie wiele korzyści dla naszego umysłu.
Gry paragrafowe nie są jednak tak popularne wśród osób starszych, jak wśród młodzieży, dlatego dla seniorów będą stanowić nowe wyzwanie. Uczenie się nowych rzeczy i zdobywanie doświadczeń powoduje tworzenie się w naszym mózgu nowych połączeń nerwowych, dzięki czemu dłużej zachowujemy jego “młodość”.
Gry książkowe wspomagają wiele procesów poznawczych takich jak umiejętność podejmowania decyzji, skupienia uwagi czy myślenia przyczynowo-skutkowego i myślenia logicznego. Poprzez wymuszanie na nas przyswajania informacji poprawiają także naszą zdolność zapamiętywania. Oprócz tego pomagają nam rozwinąć wyobraźnię i zwiększyć zasób słownictwa.
Dzięki graniu w gry paragrafowe stajemy się także bardziej empatyczni. Ze względu na to, że wcielamy się w rolę określonego bohatera, musimy przemyśleć jego uczucia oraz wpływ jego decyzji na inne postacie, które pojawiają się w książce. Zwiększamy także naszą umiejętność utrzymywania relacji społecznych, którą możemy następnie wykorzystać w prywatnym życiu.
Ten rodzaj rozrywki możemy (a wręcz musimy) uprawiać w pojedynkę, dlatego jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą bądź nie mają możliwości utrzymywania relacji z innymi. Nie oznacza to jednak, że gry książkowe przeznaczone są dla samotników. Taką aktywność możemy polecić naszym bliskim i znajomym, a następnie wymieniać się z nimi wiedzą, doświadczeniami i różnymi sposobami rozegrania fabuły.
Innymi słowy, gry książkowe sprawiają, że nieustannie stymulujemy mózg do aktywności w trakcie rozgrywki, dzięki czemu tworzą się nowe neurony i połączenia między nimi. Efektem tego jest spowolnienie procesu starzenia się mózgu.
No Comments